Kredi alındığında banka ile ödeme şartları konusunda bir mutabakata varılmaktadır. Yapılan anlaşma neticesinde ödemeler yapılır. Fakat maddi veya farklı sebeplerden dolayı ödeme şartları değişebilir. Aylık ödeme miktarının azaltılması, kredi borcunun hepsinin ödenmesi, aylık ödemelerin artırılması gibi durumlar söz konusun olabilir. Ziraat Bankası kredi borcu yapılandırma imkanları kullanılarak değişiklik yapılabilir. Kredi yapılandırma kısaca, değişen şartlara göre daha uygun bir şekilde kredi borcunun ödenmesi yapılan yeniliklerdir. Aslında yapılandırmada yeni bir kredi çekip ödeme şartlarının değiştirilmesi, şartların daha uygun hale getirilmesi söz konusudur.

Ziraat Bankası Borç Yapılandırılması Nasıl Yapılır?
Ziraat Bankası kredi borcu yapılandırma işlemleri için Ziraat Bankası’nın şubesine gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Dileyen şubeye gidip başvuru yapabilir, dileyen ise telefon bankacılığı ile işlemini yapabilir. Çoğumuz alışverişlerimizi kredi kartı ile yapmaktayız. Kredi kartı borcu çok fazla olduğunda veya çekilen kredinin ödemesinde sıkıntı yaşandığında yapılandırma yapılmaktadır. Banka müşterisinin zor durumda kalmamasını ve kendi borcunu alabilmek için ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Diğer bankalar gibi Ziraat Bankası da normalde 9 aya kadar taksit imkanı sunmaktadır. Borçlarını ödeyemeyen müşteriler bir dilekçe yazarak şubeye vererek veya telefon bankacılığı aracılığıyla talebini ileterek yapılandırmayı yapabilir. Kredi kartı ve diğer kredilerin ödenememesi kişinin kredi notunu düşürür. Kredi notunun düşmemesi ve ödenmeyen borçlardan dolayı haciz işlemi yapılmaması için yapılandırma gereklidir.

Kredi Borcu Yapılandırılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Borç transferi ile kredi borcu yapılandırması birbirine benzer bankacılık işlemleri olmasına rağmen farklıdırlar. Borç transferi bir veya daha fazla bankada bulunduğu halde ödenemeyen borçların tek bir bankada toplanmasıdır. Ziraat Bankası kredi borcu yapılandırma gibi kredi borcu yapılandırması ise aynı banka üzerinde ödeme sıkıntısı yaşanan borcun banka ile irtibata geçerek ödeme kolaylığı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesidir. Banka ile müşterinin oturup ödeyemediği taksitleri ödenir hale getirmesidir. Kredi borç yapılandırması hem müşterinin hem de bankanın faydasınadır. Borç yapılandırması yapılırken:

Faiz oranları arasındaki fark
Son ödemeden sonra kalan borcun ne kadar olduğu
Toplamda kredinin maliyetinin ne kadar olacağı
Hali hazırda ödenen kredi miktarının ne kadar olduğuna dikkat edilmesi gereken hususlardır.
Herkes borç yapılandırması talebinde bulunamamaktadır. Ziraat Bankası kredi borcu yapılandırma işlemi yapabilecek olanlar ise düzenli geliri, menkul geliri, hasat geliri olanlar, yasal takibi olmayanlar ve haciz kaydı olmayanların kredi borç yapılandırma talepleri değerlendirmeye alınır. Banka yapılan yapılandırmayı ödeyemeyeceğini düşündüğü kişinin talebini değerlendirmeye tabi tutmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz