1950’li yıllarda başlanan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin en son büyük projesi olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi’nin baraj temelleri ancak 2006 yılının son aylarında atılmıştı.

YENİ HASANKEYF

Batman’ın 3 bin nüfus barındıran tarihi Hasankeyf ilçesi ön yüzü kaplı kaya dolgulu olan 23 milyon 760 bin metreküp gövde hacmine sahip baraj yüzünden su altında kalacak olmasından dolayı taşınmasına karar verildi.

En son Hasankeyf ilçesinde bulunan 7 eserin su altında kalacak olması yüzünden taşındı ve baraj havzasında su tutulmaya başlandı.

YENİ YERLEŞİM BÖLGESİNDE 4 MAHALLE VAR

Hasankeyf’in baraj altında kalması sebebiyle burada yaşayan halkın mevcut yerleşim bölgelerine 3 kilometre mesafede 4 mahalleden oluşan yeni yerleşim bölgesi yapıldı. Yapılan yeni mahallere Dicle, Raman, Eyyubiler ve Kültür gibi tarihi isimler verildi. Yeni kurulan Hasankeyf’te bölge mimarisine uygun TOKİ tarafından 160 metrekarelik 710 konut ve 98 yeni iş yeri inşa edildi.

HASANKEYF’TE YAŞAM BAŞLADI

Yeni mahallerde inşa edilen tüm tek katlı iş yeri ve konutlar sahiplerine teslim edilirken halk yeni yerleşim yerine yavaş yavaş taşınmaya başladı.

Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi kapsamında 12 bin yıllık tarih ilçeden koparılmadan 3 kilometre ötede tekrar kurularak Hasankeyf halkı yeni yaşamlarına burada başladılar.

PROJE İÇİN 500 MİLYON LİRA HARCANDI

Yeni kurulan Hasankeyf’te belediye, jandarma, kaymakamlık, üniversite, emniyet ve hastane gibi yeni yapılan kurumlarda vatandaşa hizmet vermeye başladı. Proje kapsamında Hasankeyf bölgesine bugüne kadar 500 milyon lira ödenek harcandığı bilgisine ulaşılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz