Ticari hayata atılmak isteyen ve bunu içinde yeni iş yeri açmak isteyenler nakit sıkıntısı yaşarlar. İşyerinin satın alınması, kiralanması, iş makineler, teçhizat ve iş yerinde satışı yapılacak ürünlerin satın alınması ciddi nakit ihtiyacı doğurur. Yeni işyeri açmak isteyen girişimcilerin nakit ihtiyacını karşılamak için başvuracağı yöntem krediler olacaktır.

Yeni açılacak iş yerine kredi almanın iki yolu vardır. Bankalar ve KOSGEB’dir. Kamu veya özel bankalar ticari krediler adını verdikleri iş yeri açmak isteyen girişimcilere kredi hizmetleri vermektedir. Bankalar, yeni iş yeri açacak olan kişilere kredi kullandırmandan önce kredi başvurusunda bulunan kişilerin ticari geçmişi olup olmadığı, daha önceden varsa kullanmış olduğu kredileri incelerler. Yine yeni iş yerinin projelerini talep ederler. Eğer ki kullanılacak kredi yeni iş yeri almak içinse satın alınacak işyeri bedelinin P ila u arasında ki bedelini karşılarlar. 120 aya kadar vade seçeneği sunan bankalar teminatta isteyebilirler. İş yeri sigortası, hayat sigortası ve diğer banka, vergi kesintilerinden yeni iş yeri açacak olanlar içi ek maliyet doğuracaktır. Yeni iş yeri açmak isteyenlerin kredi başvurusunda bulunacağı ve bankalara göre daha avantajlı olan diğer yöntem ise devlet destekli KOSGEB yardımlarıdır. Kosgeb, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere 30.000 TL kadar hibe kredisi vermektedir. Ayrıca işini büyütmek isteyenler 2 yıl ödemesiz 4 yıl vadeli 70.000 TL’ye kadar geri ödemeli sıfır faizli kredi imkânı bulunmaktadır.

KOSGEB, yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere, işletme kuruluş aşamasında 3.000 TL, makine, teçhizat, ofis ve satılacak malların temini için 15.000 TL, işletme giderleri desteği altında da 12.000 TL olmak üzere toplam 30.000 TL’lik hibe kredisi vermektedir. Yeni iş yeri açacaklar için de 70.000 TL’ye kadar geri ödemeli faizsiz kredi imkânı bulunmaktadır. Tabi KOSGEB’den haydi deyince kredi alamıyorsunuz. KOSGEB’den kredi almak için bazı prosedürleri yerine getirmek zorundasınız. Yeni iş yeri projenizi, ne yapacağınızı, amacınızı, varsa yeniliklerini proje halinde KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir. KOSGEB, bu projesi kabul ederse krediyi kullanabiliyorsunuz. Devlet destekli olan KOSGEB kredilerinin kullanım alanı genişlemiş ve maddi sıkıntı içinde olan ama girişimci ruhu bulunan kadın ve erkek girişimcilere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Hibe veya sıfır faiz seçenekleri de KOSGEB kredilerini cazip hale getirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz