Yemen’de Hadramevtliler, ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’ne karşı çıkıyor ve merkezi yönetim ve hükümete güneydeki bölgelere ayrılacak payın yarısının istediklerini bildirdi.

Hadramevt kentindeki siyasi ve toplumsal teşekküllerin liderleri, hükümet ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyi arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da imzalanacak olan anlaşmanın öncesinde Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye mektup yolladı. 

Mektupta, Güney Geçiş Konseyi ile imzalanan anlaşmanın ardından kurulacak hükümette ve merkezi yönetimde güneye ayrılacak olan payın yarısının Hadramevt kentine verilmesi talep edildi.

Mektupta, Güney Geçiş Konseyine vurgu yapılarak, kuruluşunda Hadramevtlilerin görüşlerine, siyasi eğilimlerine ve hedeflerine yer verilmeyen bir siyasi teşekkülün kendilerini temsil etmediği belirtildi.

Mektupta, özerk Hadramevt eyaletinin kurulması yönünde talepte bulunuldu, meşruiyete bağlı kalındığı ve silah zoruyla devlete karşı zorbalık yapılmasının kabul edilmediği ifade edildi.

Hükümet ile Güney Geçiş Konseyi arasında varılan anlaşma imzalanırken, anlaşmaya göre Suudi Arabistan’ın uygulama safhasında denetleyici olacak. Anlaşmada, “Suudi Arabistan’daki mevcut hükümet yetkilileriyle devlet kurumlarının kısa sürede Aden’e dönmesi, Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları ve BM Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararı ile Riyad’da 2015’te düzenlenen Yemen Diyalog Konferansı kararlarına bağlı kalınması” gibi maddeler yer alıyor.

İmzalanan anlaşma ile tüm askeri teşekküller, Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına bağlanacak.. Anlaşmanın askeri ve güvenlik maddelerinin uygulamaya konulmasından 45 gün sonra da Güney Geçiş Konseyi ile güneydeki diğer kuvvetlerin de olacağı teknokrat hükümeti kurulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz