CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, ekonomide güven olmadan işsizlikte bir düşünün söz konusu olmadığını savunarak, istihdamın olabilmesi için üretimin artması, üretimin artması için de yatırımın gerekli olduğunu söyledi. Erdoğdu, yatırımcının ise sadece güven olan yere gideceğini bildirdi.

Erdoğdu, işsizlik rakamları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, döviz kurlarında Ağustos 2018’de görülen şok yükselişin sonrasında ekonominin hızlı bir şekilde daraldığını söyledi.

Bir taraftan gerileyen ekonomik büyüme oranlarının, diğer taraftan da yükselen enflasyon ve artan işsizliğin birlikte görüldüğünü ifade eden Erdoğdu, 12 aylık süreç içinde, resmi işsiz sayısının 3 milyon 531 bin kişiden 4 milyon 536 bine yükseldiğini vurguladı.

İşsiz sayısının 1 milyon 65 bin arttığına ve işsizlik oranının yüzde 10,8’den yüzde 13,9’a yükseldiğine vurgu yapan Erdoğdu, bir başka ifade ile işgücüne katılan 317 bin kişinin iş bulamadığını, bunun üstüne de 748 bin kişinin işini kaybettiğini bildirdi.

TÜİK’in işsiz tanımının bir gereği olarak işsiz sayılmayan, ancak ne iş olsa yapacağını belirten 2 milyon 354 bin kişinin de dahil edildiğinde gerçek işsiz sayısının 6 milyon 950 bin kişiye, bunun sonucunda da işsizlik oranının yüzde 21’e yükseldiğini öne süren Aykut Erdoğdu, ekonomide güven ortamı sağlanmadan işsizlikte kalıcı düşüşün söz konusu olmadığını söyledi,

Erdoğdu, istihdamın olabilmesi için üretim artışının, üretim artışının olması için de yatırımın şart olduğunu belirtti. Erdoğdu, son günlerde yaşanan gelişmeler yüzünden güveni azalan Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı fabrikadan vazgeçtiğini açıkladığını hatırlattı. Erdoğdu, iktidarın işsizliği önlemek istiyorsa, bir an önce ekonomideki güveni yeniden tesis etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz