Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Yolkaya köyünde meydana gelen olayda kendisini jandarma komutanı olarak tanıtan bir dolandırıcı Hüseyin Çakır adlı yaşlı bir vatandaşın evine kendisinin evde olmadığı bir zamanda geldi. Kapıyı açan Hüseyin Çakır’ın eşi Kadriye Çakır’a kendisini jandarma komutanı olarak tanıttıktan sonra kendisinden evde bulunan altın, ziynet eşyalarını ve nakit paraları istedi. Karşısındaki kişinin ikna edici konuşmalarına inan Kadriye Çakır evde bulunan piyasa değeri 100 bin lira olan 6 burma bilezik 20 yarım altın ve 8 bin lira nakit parayı teslim etti. Daha sonra eşi Hüseyin Çakır’ın eve dönmesi üzerine yaşlı kadın kocasına durumu anlattığında yaşlı çift dolandırıldıklarını anlayarak jandarmaya giderek şikayetçi oldular.

Yaşlı çiftin Sivas İl Jandarma Komutanlığı’na yaptığı şikayet sonrasında oluşturulan JASAT timi Kadriye Çakır’ın ifadesini aldıktan sonra yaşlı çiftin evinin civarında bulunan güvenlik kamera kayıtlarını incelemeye alarak kendisini jandarma komutanı olarak tanıtan kişinin olay yerinden ayrılırken kullandığı aracı tespit etti. Ekipler il içerisinde aynı marka ve model 568 aracı araştırarak yaşlı çifti dolandıran kişinin T.A adındaki bir dolandırıcı olduğunu tespit ettiler.

Yaşlı çifti dolandıran kişinin kimliğinin tespiti sonrasında araştırmayı derinleştiren JASAT ekipleri T.A adlı dolandırıcının Sivas’ın Şarkışla ilçesinde bulunan bir kuyumcuda olduğunu belirleyerek yaşlı çiftin altınlarını bozdururken kuyumcuya düzenledikleri bir baskınla T.A. adındaki dolandırıcıyı gözaltına aldılar.

Sivas İl Jandarma Komutanlığı’ndan sorguya alınan T.A verdiği ifadesinde “ Cezaevinde yattığı dönemde bir koğuş arkadaşının yönlendirmesiyle yaşlı çifti dolandırdığını” itiraf etti. Dolandırıcılık olayında T.A. adlı kişiye yardım ve yataklık eden F.Y. adlı kişi de yakalanarak gözaltına alındı.

Jandarma Komutanlığı’nda işlemleri tamamlanan T.A. ve F.Y adlı kişiler adliyeye sevk edildiler. 2 şüpheli adliyede çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz