2 yıl önce İçişleri Bakanlığınca Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında Türk halkının kimlik kartları değişimi işlemi devam ediyor. 

Proje kapsamında önümüzdeki yıl ülke genelinde tüm nüfus cüzdanlarının yenilenmesiyle tamamlanması planlanırken proje kapsamında hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlara da büyük kolaylık sağlanıyor.

Gezici Kayır Terminali uygulamasını hizmete sokan Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, sağlık sorunları yaşayan ve yaşlı vatandaşların evlerine giden memurlar, gittikleri evlerde fotoğraf çekiminden, biyometrik veriden parmak izine kadar tüm işlemleri evlerde tamamlayarak başvuruları alıyor, daha sonra da yeni kimlik vatandaşları basıldıktan sonra vatandaşların evlerine götürülerek kendilerine teslim ediliyor.

Konu hakkında Van ili Tuşba İlçe Nüfus Müdürü Cevdet Soygüder, yaptığı açıklamada Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Van’da “gezici kayıt terminali” hizmetine başladıklarını söyledi.

Sağlık raporları ile yakınları tarafından kendilerine müracaat edilen yaşlı, hasta, yatalak ve engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla uygulamanın başlatıldığını belirterek uygulama kapsamında ilk gün kendilerine 3 başvurunun yapıldığını ve bu müracaatlara anında cevap verdiklerini belirtti”.

Bu çalışmamızda aynı zamanda muhtarlıklarımızla da iş birliği içindeyiz. Yaşlı vatandaşlarımızın bilgilerini bize ulaştırdıklarında bizde bu vatandaşlarımızı evlerinde ziyaret ederek yeni çipli kimlik için gereken tüm işlemleri evde hazırlıyoruz. Daha sonra ilçe Nüfus Müdürlüğümüze dönen ekiplerimiz çipli kimlik kartlarını basarak tekrar bu insanların evine giderek yeni kimliklerini teslim ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz