Van’da meydana gelen ikinci çığ felaketi sonrasında 3 itfaiye eri, 3 korucu, 8 jandarma askeri olmak üzere toplam 33 kişi hayatını kaybetti. İlk çığ felaketi sonrasında minibüsün altında kalan 2 kişinin kurtarılma çalışmalarına katılan Van AFAD İl Müdürlü olmak üzere yaklaşık 90 kişilik ekibin üzerine ikinci bir çığ düşmesi sonucu büyük bir facia yaşandı.

Yaşanan çığ felaketinde çığ altında kalan Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar ekiplerin kurtarma çalışmaları sonrasında çığ altından yaralı olarak kurtarılarak Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavisine başlanan Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar basın mensuplarına yaptığı açıklamada “Çığ altında kaldıktan sonra kendimi yukarı çıkarmak için uzun bir süre çaba sarf ettim ve vücudumun yarısına kadar kendimi çığın altından çıkardıktan sonra beni sağlık ekipleri hemen kurtarma çalışmalarına yardım ederek beni hastaneye kaldırdılar. Biz bölgede minibüste kalan son 2 kişiyi kurtarma çalışmaları yaparken bir gürültü duyduğumda kendimi kar altında kalırken üstte çalışan bir kepçe devrildi ve bizi önüne katarak savurup götürdü”.dedi


Açıklamalarına devam eden Osman Uçar “ Kendi imkanlarımla kendimi yüzeye yarıya kadar çıkardım. Bölgede kurtarma çalışmaları yaparken ilk başta bize bağlı 13 personel, 3 araç ve bize katılan yaklaşık 200 kili vardı. Elimizden geleni yaparken üzerimize çığ düşmesi sonucu 33 arkadaşımız şehit oldu. Çok üzücü bir olay. Allah hayatlarını kaybedenlere rahmet etsin, ailelerine de sabır versin” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz