Bursa’dan yurt dışından bir çok ülkeye çelik ihracatı yapan bir firmanın yetkilileri, Almanya’ya yaklaşık 6 ay önce ürün gönderdikleri bir firmaya, kendi bilgilerinin dışında kendi kurumsal e-posta adresinden mailler atıldığı ve bazı gelen maillere cevap verildiğini fark etti. Daha sonra yaptıkları ihracat karşılığı kendilerine havale edilmesi gereken 30 bin avronun kendi hesaplarına değil de başka bir hesaba gönderildiğini fark edince durumu o-polise bildirerek şikayetçi oldular.

Firma yetkililerin şikayeti üzerine Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri başlattıkları çalışma sonucunda , Hackerların “ortadaki adam saldırısı” yöntemiyle sadece Bursa’da değil, Avrupa’nın bir çok ülkesinde kurumsal şirketlerin e-posta adreslerinin şifrelerinin kırıldığını tespit etti.

Şifreleri kıran hackerların şirketlerin alacaklı olduğu firmalara mail adresleri vasıtası ile irtibata geçerek yaptıkları yazışmalar sonrasında alacakların ödenmesi için kendileri tarafından kurulan paravan şirketlerin hesaplarına para aktarmalarını talep ettikleri öğrenildi.

Bursa polisi, yaptığı araştırmalar sonrasında şüphelilere ait hesaplarda yaklaşık 20 milyon dolarlık hesap hareketi olduğunu  ve şebeke elemanlarının kendi aralarında da birbirlerini dolandırdığını tespit ettiler.

Şebeke için çalışan Nijerya uyruklu kişilerin başkalarından dolandırdıkları 136 bin avroyu çete elebaşlarına gönderdikleri, çete elebaşları da sahte dekont düzenleyerek paranın hala kendi hesaplarına geçmediğini öne sürerek bu kişileri dolandırmaya çalıştıkları belirlendi.

Çetenin Nijerya uyruklu üyelerinin, başkalarından dolandırdıkları 136 bin avroyu, elebaşlarının hesaplarına aktardığı, elebaşının ise sahte dekont düzenleyip para gelmediğini öne sürerek, bu kişileri dolandırdığı öğrenildi.

üzerine Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri 6 ay süren teknik ve fiziki takip sonrasında yaptıkları eş zamanlı operasyon ile Kilis, İstanbul ve Gaziantep’te daha önce tespit edilen adreslere düzenledikleri baskında aralarında Filistin, İran ve Nijerya uyruklu kişilerinde bulunduğu 22 kişiyi yakalayarak gözaltına aldılar.

Baskın düzenlenen adreslerde yapılan aramalarda para sayma makinası, dijital materyal ve ruhsatsız iki silah bulundu. Tüm mağdurların bulunması için polis zanlıların kurduğu paravan şirketin banka hesaplarını incelemeye aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz