Belarus’ta devlet başkanlığı seçimleri 9 Ağustos tarihinde gerçekleşmiş ve halkın oylarıyla devlet başkanı seçilmesinin ardından dün toplanan Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan oturumda yapılan oylama sonrasında 228 milletvekili tarafından kabul edilen oylama sonrasında Belarus’ta 9 Ağustos’ta düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinin “özgür ve adil olmadığı” ve resmi seçim sonuçlarının Belarus halkının gerçek iradesini yansıtmadığı belirtildi.

Ukrayna parlamentosu tarafından açıklanan bildiride Belarus’taki devlet başkanlığı seçimleri öncesinde bir çok muhalifin hapse atıldığı, sandıklarda görev yapan bağımsız gözlemcilere engeller çıkarıldığı ve seçmenlerin özgür düşüncelerini ifade etme haklarının ellerinden alınmasını ve  iktidarın Belarus Merkez Seçim Komisyonu üzerinde tam kontrol sağlamasının kabul edilemez olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.

9 Ağustostarihnde Belarus’ta yapılan seçimlerde güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanmasının kınanırken Avrupa Birliği’nin (AB), Belarus´taki seçimlere hile karıştırılması ve protestoculara şiddet uygulanmasından sorumlu olan kişilere yönelik yaptırım uygulanması kararına da destek verildi.

Ukrayna’dan önce Litvanya Parlamentosu aldığı bir kararla Belarus’taki muhalefet lideri Svetlana Tihanovskaya’yı “Seçilmiş devlet başkanı” olarak tanıdığını duyurmuştu.

Yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin hemen ardından Belarus’ta devlet başkanlığını Aleksandr Lukaşenko´nun kazandığının açıklanmasının ardından Belarus sokaklarında seçimlere hile karıştığını iddia eden muhaliflerin protesto gösterileri başlamış ve büyük olaylar patlak vermişti.  

1994 yılından itibaren Belarus’ta yapılan Devlet Başkanlığı görevini yürüten Aleksandr Lukaşenko, 9 Ağustos tarihinde yapılan seçimlerde kullanlan oyların yaklaşık yüzde 80,1’ini alarak yeniden seçilmişti. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından  Litvanya’ya giden muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, halka sokağa çıkma çağrısında bulunmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz