Bazı illerimize ve yurt dışındaki belli noktalara uçuşların izin verilmesinin ardından bu uçuşlarda hem uçaklarda hem hava limanlarında sosyal mesafe uygulamasının ihlal edildiği görüntüler de art arda ortaya çıkmaya başladı.

Yurt dışında bulunan ve yaşayan Türk vatandaşlarının kendi istekleri dahilinde tahliyesi çerçevesinde Tailwind havayolu tarafından Londra’dan Kayseri ve Gaziantep’e gerçekleştirilen charter (özel sefer) uçuşlarda sosyal mesafe kurallarına uyulmadığının görüntüleri sosyal medyaya adeta boma gibi düşerken görüntülerde yolcuların uçağa binişlerinde yolcular arasında sosyal mesafe kuralı uygulanmadığı görüldü.

Londra’dan Tailwind havayollarına ait yolcu uçağı saat 13:35 sularında Londra’dan havalanarak Kayseri’ye getirilirken uçak havada iken uçak personeli tarafından tüm yolculara “Evde COVID-19 hastası/ temaslısı karantina bilgilendirme formu” dağıtıldı.

Uçak Kayseri havalimanına iniş yaptığında yolcuların uçaktan inmelerine izin verilmeyerek uçak yolcularına ikinci kez aynı form dağıtılarak bu formlara adres ve kimlik bilgilerinin tekrar yazılarak evde izolasyon/karantinaya uyacaklarına ilişkin bilgilendirmeyi okuyup imzalamaları istendi.

Uçak yolcularının birçoğuna kalem olmaması ve bazı yolcuların yaşlı olmasından dolayı elden ele dolaşan kalem ve bazı yolcuların birbirlerinin formlarını doldurmalarına yardım etmesi sonucu bu işlem yaklaşık 40 dakika sürdü.

Bugüne kadar kendilerini Londra’da virüse karşı başarılı bir şekilde koruduklarını ifade eden bazı yolcular isyan ederek “bugüne kadar virüs kapmadıysak kesin bugün kapmışızdır. Madem ikinci kez form imzalayacaktık o zaman bu formu da havada iken neden doldurtmadılar. Bizlerin sosyal mesafe kuralının ihmal etmemize bu uygulama sebep oldu” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz