Twitter, YouTube, WhatsApp, Instagram ve Facebook sosyal medya platformlarına geçtiğimiz yıl Türkiye’ye temsilci bildirme zorunluluğu getirildi.

Twitter reklamları kesilmiş ve bu Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, tarafından duyurulmuştu. Uzun bir süre Türkiye’de büro açmamakta direnen Twitter bu kararından vazgeçerek Türkiye’de bürosunu kurdu. Yaşanan gelişmeyi bakan yardımcısı Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Twitter’ın Türkiye’de temsilci belirleme ve bildirme yükümlüğünü yerine getirmesi dolayısıyla 22 Nisan’da verilen ve bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla kaldırıldığını bildirerek, “Böylece 1 Ekim 2020’de başlayan süreç, kanuna uygun olarak tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

Twitter’daki yaklaşık 55 milyon vatandaşın kişilik haklarının eksiksiz olarak güvence altına alındığını vurgulayan Sayan, bundan sonra tüm sosyal ağ şirketlerinin, Türkiye’deki kullanıcıların haklarını koruyacağını, mahkeme kararlarını eksiksiz yerine getireceğini ve provokasyonlara alet olmayacağını düşündüğünü kaydetti.

Twitter’ın Türkiye’de şube açmasının ardından diğer sosyal medya paylaşım sitelerinin de arka arkaya şubelerini açmaları beklenirken yapılan düzenlemelerin diğer dünya ülkeleri için de örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanan İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü kayıtlarına göre, Twitter, “İnternet içerik hizmetleri limited şirketi” unvanıyla şirket kurdu.

10 bin lira sermayeli şirketin adresi, İstanbul’un Şişli ilçesi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz