Dışişleri Bakanlığı, DEAŞ terör örgütüne karşı başka bir terör örgütüyle mücadele etme hatasını ısrarlı bir şekilde sürdüren, PYD/YPG’nin DEAŞ’lı tutukluları kendi çıkarları için serbest bırakmasına göz yuman, kendi vatandaşı olan yabancı teröristleri bile geri almaktan imtina eden ülkelerin, DEAŞ’a karşı yürütülen mücadelede Türkiye’ye  ders verme hakkı olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin ulusal güvenliğine karşı kaynağı Suriye olan çok boyutlu terör tehditleri karşısında, 9 Ekim’de başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nın hedefinin, sınırların güvenliğini n sağlanması, bölgede bulunan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi ve böylece Suriye halkının teröristlerin zulmünden kurtarmak olduğuna vurgu yapıldı.

Bu nihai hedefe karşın bazı ülkelerin yetkililerinin ve bazı çevrelerin farklı uluslararası medya kuruluşlarında da belirtilen bazı iddiaların dile getirildiği hatırlatılan Dışişleri açıklamasında,

harekâtın, uluslararası teamüller ve hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler’in 51. Maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ve BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadeleye yönelik kararları uyarınca yapıldığı ifade edildi.

Harekâtın planlama ve icra aşamasında yalnızca Avrupa Birliği ve NATO’nun da terör örgütü kabul ettiği terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD/YPG ile bu terör örgütüne ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığı duyurulan açıklamada, sivillerin ve altyapının zarar görmemesi her türlü tedbirin uygulandığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, harekatın yeni insani krize ve kitlesel göç dalgasına yol açacağı yönündeki iddiaların, Türkiye’nin terörle mücadele çabasını itibarsızlaştırmak için üretildiği de bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz