Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), ikinci defa Türk firmalarını konuk etti.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ithalat açılımıyla düzenlenen ve global şirketleri Şanhay’da buluşturan fuarda Ticaret Bakanlığı’nın desteği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’in koordinasyonu ile İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB)’in organizasyonuyla kozmetikten gıdaya, medikalden tekstile kadar 6 farklı sektörden 54 firma ve sektör birlikleri yer aldı. Fuarda Türk ürünleri büyük ilgi gördü.

Çin Uluslararası İthalat Fuarı’ndaki Türkiye standında Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang ile buluşan İKMİB Başkanı Adil Pelister, Kuşak ve Yol Projesi’nin bir parçası olan Türk ihracatçısı için 10 trilyon dolarlık ithalat hacminin önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

150 ülkeden gelen katılımcılara Türk kültürünün de tanıtıldığı fuardaki Türkiye standında, canlı ebru sanatı gösterisi ve Türk mutfağının önemli lezzetlerinden oluşan özel bir tadım etkinliği düzenlendi. Türkiye standı ve Türk ürünlerini tanıtmak için Çin’in en ünlü influencerlarınca gerçekleştirilen canlı yayınlarsa online platformlarda yaklaşık olarak 500 bin kişi tarafından izlendi.

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın, Türk firmaların ihracat atağı ve küresel hedefleri açısından önemli bir organizasyon olduğunu söyledi. Pelitser, Çin’in önümüzdeki 5 yıl için belirlediği 10 trilyon dolarlık ithalat hedefi için 54 ihracatçı firma ve sektör birlikleriyle Şanhay’a çıkarma yaptıklarını vurguladı.

Pelitser, gıdadan kozmetiğe, sağlıktan elektroniğe kadar geniş sektör zenginliğiyle Çin’in ithalat açılımından en fazla pay almak için Türk ürünlerinin özel olarak düzenlenen etkinliklerle tanıtıldığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz