Tunceli’de bir grup tiyatrocu kadına yönelik şiddete tepki gösternek maksadıyla eylem yaptı. Roller değişti. Erkekler etek giydi, kadınlar da ellerinde tespih salladı.

23 Ağustos’ta Kırıkkale’de boşandığı eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde bıçaklanarak katledilen Emine Bulut cinayetine ve kadına yönelik şiddete tepki göstermek için Tuncelili tiyatrocular eylem yaptı. Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen 5’i erkek, 5’i kadın 10 tiyatrocu, yaptıkları eylemle kadına yönelik şiddetin son bulması mesajını verdi. Grubun içinden 5 erkek tiyatrocu kadın kıyafeti giyerek, kadınlara karşı mahcup olduklarını dakikalar boyunca hareketsiz durarak anlatmaya çalıştı. Kadın tiyatrocular ise ellerindeki tespihleri sallayarak, süpürgeyle yerleri temizlediler.

Tiyatro grubu adına Yılmaz Can Şare açıklama yaptı. Kadına şiddetin kabul edilemez olduğunu söyledi. Kadınlara yapılan şiddetlerin son bulması çağrısında bulunan Şare, “Maalesef ülkemizde kadına uygulanan şiddet gitgide artıyor. Acil olarak gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Emine Bulut cinayetiyle gördük ki erkekler maalesef kendilerine yüklenen misyonla kadına şiddet uygulamaktan çekinmiyor. Kadın kız kardeştir, kadın annedir, kadın eştir ve diyoruz ki cennet anaların ayağı altındadır. Biz erkekler bunları söylüyorsak sözümüzün arkasında durarak bu durumun karşısında olmalıyız, kadınlara şartlar ne olursa olsun sahip çıkmalıyız. Öldürülen bizim de kız kardeşimiz veya bir yakınımız olabilir. Bu yüzden caydırıcı cezaların da olması şart. Böylesine bir cehalet içerisinde yüzen zihniyetleri caydıracak düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi gerek.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz