Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurulu toplantısı bu yıl sanal olarak başladı. Genel Kurul toplantısında liderler daha önce çektikleri videolarla kurula katılırkenBM 75. Genel Kurulun açılış konuşmasını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptı.

Guterres’in  yaptığı açılış konuşmasının ardından ardından Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır ve Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve ABD Başkanı Donald Trump konuştu.

ABD Başkanı Trump “BM’nin 75. yıl dönümünde konuşma yapmaktan büyük onur duyduğunu” söylerken dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını hakkında kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Trump “ Covid-19 salgınıyla ABD’nin verdiği mücadeleyi olağanüstü olarak değerlendirirken Trump, Covid-19’u bir kez daha “Çin virüsü” olarak nitelendirdi.

Açıklamasının devamında Trump,  Salgının başlangıcında Çin hükümetinin ülke içindeki uçuşları kapatırken yurt dışı uçuşları kapatmayıp virüsü dünyaya yaydığını gerekçe göstererek suçladı. Ülkesinde yapılan Covid-19 çalışmalarına değinen Trump aşı için ülkesi ABD’de çalışmaların son hızla devam ettiğini ve kısa bir süre içinde aşıyı bulacaklarını ifade etti.

Trump, dünyadaki en güçlü askeri donanmanın ABD’de olduğunu ifade ederek “Şu anda daha önce olduğumuzdan çok güçlüyüz” dedi.

ABD’nin her zaman insan haklarını koruduğunu ifade eden Trump, Orta Doğu’daki pek çok ülke için barış getirdiğini ve Afganistan için de aynı barışı getireceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz