ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin doğusundaki askerlerinin tamamının çekileceğini açıklamış ve bölgeyi tamamen terk edeceklerini söylemişti. Ancak Amerikan New York Timesz (NYT) gazetesi, askerlerin tamamının bölgeden çekilmeyeceğini ifade eden bir haber yayınladı.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, dayanak olarak üst düzey bir yetkiliyi gösterdiği haberinde, ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Suriye’nin doğusunda 200 civarında Amerikan askerinin bırakılmasını öngören planını kabul edeceğini belirtti.

Gazetenin haberinde, söz konusu planın iki farklı nedene dayandığı belirtildi. Haberde iki ana neden olarak DEAŞ’la mücadele ve Suriye’nin doğusunda bulunan petrol bölgelerinin Esed rejimi ile Rusya’nın eline geçmemesi olduğu vurgulandı.

ABD Başkanı Trump, kısa süre önce Suriye’nin kuzeyinde bulunan yaklaşık bin civarındaki Amerikan askerinin tamamının çekileceğini açıklamıştı. Trump’ın söz konusu asker bırakma kararını onaylaması durumunda ikinci kez Suriye’den asker çekme ile ilgili geri atmış olacak.

Trump, geçtiğimiz yılın aralık ayında Suriye’de bulunan yaklaşık 2 bin civarındaki Amerikan askerinin derhal geri çekilmesi kararını açıklamış, çok kısa süre sonra da bu kararını esnetmişti. Trump, ikinci verdiği kararda sayının zaman içinde ve kademeli olarak azaltılması emrini vermişti.

Trump, önceki hafta bir duyuru yapmış, Suriye’nin kuzeyinde bulunan bin civarında Amerikan askerinin geri çekileceğini açıklamıştı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper de askerlerin Irak’ın batısına yerleştirileceğini ilan etmişti.

ABD’nin, Suriye’nin El Tanf bölgesinde 125 kadar askeri var. Pentagon, buradaki askerlerin geri çekilmesinin söz konusu olmayacağını açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz