3 yıldır Çin’in Xi’an kentinde yaşayan ve burada sosyal medyada paylaştığı videolarla tanınan ve İngilizce öğretmenliği yapan Burak Teoman, Çin’de yaşanan Koronavirüs yüzünden ailesi ile birlikte Türkiye’ye dönme kararı aldı. Burak Teoman aldığı kararını sosyal medya üzerinden duyururken ülkede artan tedbirler sonucu eşi ile bu kararı aldıklarını açıkladı.

Yaşadıkları Xi’an kentinde de karantinaların başlandığını, yaşadıkları siteden sadece iki günde bir dışarı çıkma izni verildiğini ve bunun da özel bir izne tabi olduğunu açıklayan Burak Teoman “ Sitemizden çıkarken neden çıktığımız, geri dönüp dönmeyeceğimiz, nereye gideceğimiz gibi sorular soruluyor ve bu sorulara verdiğimiz cevaplar üzerine siteden dışarı çıkabiliyoruz.  Öğretmenlerin ve öğrencilerin 25 gündür okullarına gidemediklerini, çocuklara eğitimi internet üzerinden uzak eğitimle verdiklerini ve çocukların bu olaydan etkilenmemeleri için çaba sarf ettiklerini, ayrıca son günlerde video çektiğim için çok tepki aldıklarını ve tüm bunlar bir araya geldiğinde Türkiye’ye dönmenin en uygun şey olduğunu düşündüklerini” ifade etti.

Takipçilerinin kendisine THY’nın son seferi ile neden dönmediğini sormaları üzerine “THY sadece Wuhan’da ve çevresinde yaşayan Türkleri almak için geldiğini, bu tahliye sadece bu şehri kapsadığı için gelemediğini ayrıca transit ucular için konsolosluk ile görüştüğünde kendisi ve eşi için ekstra bir vize gerektiğini ve bu vizenin kendilerinde olmaması yüzünde burada kalmak zorunda olduğunu açıkladı.

Sadece THY değil tüm havayolları ülke dışına uçuş gerçekleştirmiyor ve yeni seferler yok. Şu an dönmek istesem dahi böyle bir şansım yok” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz