Türkiye, tarımsal üretimde dünyanın önemli ülkelerinden biri ve ayrıca sürdürülebilir tarım politikaları ile de bulunduğu coğrafyanın en önemli tarım merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

Doğru tarım uygulamalarının yaygınlaştırılmasının yanı sıra tarımsal üretime teknolojik gelişmelerin verdiği destekle beraber, son yıllarda tarım sektöründeki verimlilik ciddi bir şekilde arttı.

Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında çalışmalarını sürdüren İGSAŞ, yayınladığı “Tarımda Verimlilik” çalışmasıyla sektörde son dönemde görülen verimlilik artışına dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin baz alınarak yapılan araştırmada, belli bitkisel ürünlerde dekar başına gerçekleşen üretim oranlarını ele aldıklarını ifade eden İGSAŞ Satış ve Pazarlama Direktörü Ercan Karasu, TÜİK’in açıkladığı resmi verilere göre, Türkiye’de buğday, pamuk, mısır gibi belli ürünlerin dekar başına üretimlerinin son 10 yılda yüzde 24 ile yüzde 55 arasında artış gösterdiğini söyledi.

Karasu, buğdayda, 2008’de 80 milyon dekarın üzerinde gerçekleşen ekili alanın 2018 yılında 73 milyon dekar seviyesine gerilediğini, buna karşılık toplam üretimin ise 17,8 milyon tondan 20 milyon tona yükseldiğini söyledi.

Karasu, dekar başına alınan üretimin 2008’de 220 kilogramken bu rakamın 2018’de 274 kilograma çıktığını, dolayısıyla verimlilikteki artışın yüzde 25 seviyesinde olduğunun görüldüğünü ifade etti.

Arpa, mısır, pamuk ve şeker pancarında verimin ise yüzde 24 ile 35 oranında arttığını vurgulayan Karası, toplamda yüzde 30’a yakın verimlilik artışının görüldüğünü sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz