Sosyal medyada Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan bir depoda çekilerek paylaşılan görüntülerde çürük elmalardan meyve suları yapılması için fabrikalara gönderildiğinin paylaşılması üzerine Kayseri il Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, görüntünün çekildiği Yeşilhisar’daki elma üreticisi Necati Arı’nın deposunda inceleme yaptı.

Yapılan incelemenin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, incelemenin sonucuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada sosyal medyada 12 Kasım 2020 tarihinde yapılan paylaşımlarda meyve suyu yapımında kullanıldığı iddia edilen çürük elmalar ile ilgili yapılan paylaşımlar üzerine Kayseri Yeşilhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldığı, sosyal medyada paylaşımı yapılan eve ait depoya ulaşıldığı belirtildi.

“Üretici le yapılan görüşmede ve bahse konu yerde yapılan araştırmalarda ev ihtiyaçları için ayrılmış 12 kasa elma olduğu tespit edilmiş ve üreticinin beyanı üzerine elindeki çürük elmaları Yeşilhisar’da bir şahsa sattığı beyanı üzerine söz konusu şahsın deposunda inceleme yapılarak, 10 ton kısmen çürük ve ıskarta elma tespit edilerek ivedi şekilde yasal işlemler başlatılmış, işlemlerin sonucunda elmalar imha edilmiştir.

Bölgede faaliyet gösteren meyve işleme tesislerinde Kayseri ve Niğde Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerimizin kapsamlı çalışmaları sonucunda halk sağlığını riske atacak herhangi bir olumsuzluğa da rastlanmamıştır. Halkımızın sağlığı için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm ekiplerimiz hassasiyetle çalışmalarını sürdürecektir” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz