Saudi Aramco’nun CEO’su Amin Nasser Suudi Arabistan’ın petrol üreticisi ülkelerin üretimlerini kısıtlamasından vazgeçmelerinin ardından aldıkları bir kararla günlük petrol üretimini daha önce günde 12.3 milyona varile yükselteceklerini açıklamıştı. Tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgınına rağmen Saudi Aramco petrol üretimini arttırmaya 1 Nisan tarihinden itibaren başladıklarını ve üretebilecekleri en azami seviyede olan 12 milyon 300 bin varil üretim yaptıklarını gelen talepler doğrultusunda müşterilerine daha fazla petrol temin edebileceklerini söylerken daha önce günlük 9 milyon 700 bin varil petrol ürettiklerinin de altını çizdi.

Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco’nun bu hamlesinin ardından ilk hamle Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak’dan geldi ve istenildiği takdirde Rus şirketlerin, petrol arzını günde 500 bin varil artırabileceğini açıkladı.
Rusya gibi petrol ihraç eden ülkeler örgütü (OPEC) üyesi olamayan ülkeler OPEC+ adlı birlik kurarak üretimlerini gönüllü olarak kısmışlardı. Bu anlaşma sonrasında piyasadan günde 2.1 milyon varil petrolün çekilmesi sonrasında petrol fiyatları yükselmesine neden olmuş , yapılan görüşmelerde Rusya’nın üretimi kısmayı kabul etmemesi üzerine taraflar anlaşma yapamadan masadan ayrılmıştı.

Bu hamle sonrasında petrol fiyatları düşerken ABD Başkanı Trump ekonomiyi desteklemek için bir takım önlemleri alacaklarını açıklamış ve ardından ülkesinde de benzer destekler yapacağını açıklayan Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin yaptığı açıklama sonrasında petrol fiyatları anlık da olsa yükselmeye başlamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz