Geri Dönüşüm Çevre Teknolojileri ve Sıfır Atık Fuarı ile aynı anda düzenlenen Sıfır Atık Forumu’nun resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla başladı.

CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’ndeki forumun açılışında konuşan CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Erdoğan’a “Sıfır Atık Projesi”yle toplum bilincine sahip çıkması nedeniyle teşekkür etti. Erem, Sıfır Atık Projesi’nin Anadolu’ya taşınacağını söyledi.

Açılışta konuşan Emine Erdoğan, çevre bilincinin doğayı bir bütün olarak görülmesi olduğunu vurguladı. Erdoğan, çevre bilincinde ülke sınırlarının olmadığını, kendi doğasını koruyan her ferdin dünyayı koruduğunu belirtti.

21’inci yüzyılda yaşan teknolojik gelişmelerle övünülürken bir yandan da çöp üretiminin sürdüğünü ifade eden Erdoğan, gereksiz yapılan paketlemelere dikkat çekti. Erdoğan, yarım kiloluk bir ürünün bile kendisinden kat kat büyük paketin içerisinde yer aldığını söyleyerek, bütün yaşam biçimlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da sıfır atık projesi ile sektörlere sağlan katkılara değindi.

Sıfır atık uygulamaları sonucu geleceğin korunduğunu belirten Kurum, 1950 yılından sonra yaşanan şehirleşme ile birlikte kirliliğin de artığına değinerek, 2 yıl önce Emine Erdoğan’ın himayelerinde “Sıfır Atık Projesi”ni başlattıklarını hatırlattı. Kurum, proje kapsamında  TOKİ’nin konutlarının, hastanelerin ve sosyal konutların sıfır atık sistemine uyumlu bir şekilde inşa edildiğini vurguladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz