TBMM Başkanı Mustafa Şentop,  ABD Temsilciler Meclisi’nin sözde soykırım ile ilgili aldığı kararının herhangi bir öneminin olmadığını belirterek, sonucunun da olmadığını ancak Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verecek bir hamle olduğunu söyledi.

Şentop, geçmiş tarihlerde de bu şekildeki tasarının Temsilciler Meclisi’ne sunulduğunu hatırlatarak, bu taraşının 1980’lerden Temsilciler Meclisi’ne sunulduğunu, 1915 olaylarıyla ilgili bir kısım Ermeni lobisinin iddialarını destekler nitelikte bir karar olduğunu ifade etti. Şentop, “Bu, Temsilciler Meclisinin gündemine sık sık gelirdi ama oradan geçmezdi. Bu sefer birden bire bir değişiklik gerçekleşti ve karar Temsilciler Meclisinden geçti” diye konuştu. 

Bunun bir nedeni olması gerektiğini vurgulayan Şentop, bakıldığında nedeninin Türkiye’nin Suriye’de terör örgütlerine karşı yaptığı operasyonlar ve bu Türkiye’nin gerçekleştirdiği hedefler olduğuna işaret etti. ABD içinde bazı çevrelerin bundan rahatsız olduklarını bildiklerini ifade eden Şentop, seçimlere de gidildiği için de ABD’de iç siyaseti ile ilgili hususların da olduğunu, ancak Türkiye’nin uluslararası alanda, bölgede itibarlı, kararlı durumundan rahatsız olan çevrelerin de bulunduğunu bildirdi. Bunu önemsemediklerini kaydeden Şentop, “Dünya değişti. Artık sadece bazı devletlerin belli haklara sahip olduğu, bazılarının da sadece yükümlülük ve sorumluluklara sahip olduğu bir dünya yok” ifadelerini kullandı.

Dünyada her devletin terörle mücadele konusunda aynı haklara sahip olduğunu bildiklerini söyleyen Şentop, ABD’nin binlerce kilometre öteden Suriye’de terör örgütüyle mücadele etmek amacıyla geldiğinin altını çizerek, Türkiye’nin, sınırlarının hemen ötesindeki terör örgütüyle mücadele etmek için izin istemeyeceğini, gereğini yapacağını belirtti, “Bu anlamda bir tereddüdümüz yok” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz