‘Barış Bildirisine’ imza atanlarla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına şehit yakınları ve aileleri sert tepkiler gösterdi.

2016 yılında Diyarbakır Sur ilçesinde hendek şehidi babası Osman Atmaca, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararı sonrasında yaptığı açıklamada , “Alınan bu karar devletimizin huzurunu bozacak bir karardır ve böyle bir kararı Anayasa mahkemesi nasıl alır. Ben bir şehit babası olarak bu kararın hemen düzeltilmesini istiyorum” dedi.

Açıklamalarına devam eden Osman Atmaca “Oğlum 2016 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde şehit edildi. Anayasa Mahkemesinin verdiği  bu karar sadece biz şehit yakınlarını değil tüm Türk halkını çok üzmüştür. Bizler böyle bir kararın çıkacağını hiç beklemiyorduk. Bu kararı ve bu karara imza atanları içtenlikle kınıyoruz. Anayasa Mahkemesi her ne kadar katliam olarak karar vermiş de olsa bizim çocuklarımız orada vatanları, milletleri için şehadet şurubu içmişlerdir” dedi.

ŞEHİT POLİSİN BABASI DA KARARA İSYAN ETTİ

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 2016 yılında yürütülen hendek operasyonları sırasında PKK’lı teröristlerin bomba yüklü araçla düzenlediği saldırı sonucu şehit olan polis memuru Tayfun Doğan’ın babası Yusuf Doğan yaptığı açıklamada “ Akademisyenler için Anayasa Mahkemesinin aldığı hak ihlali kararına sert tepki gösterdi. Şehit oğlunun Osmaniye’deki evinde açıklamalar yapan şehit babası Yusuf Doğan,  Hiç bir şekilde bu kararı kabullenemiyorum, biz oğlumun düğününe 12 gün kala oğlumu kara toprağa verdik. Böyle bir karara imza ayan Anayasa Mahkemesi yetkilileri bizlerin ve halkın yüzlerine basıl bakacaklar, şehitlerin haklarını nasıl savunacaklar. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği bu kararı onaylamıyorum ve şiddetle kınıyorum. Dilerim bu karar tekrar gözden geçirilir ve verilen karar iptal edilir” dedi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz