28 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi gereği il dışına çıkmak isteyen herkesin belge alması şartı getirilmişti. Seyahatlere sınırlama getirilmesinin ardından seyahat izin kurulu oluşturuldu ve bu izinler için özel huşular gerekiyor.

Öncelikle uçak ve otobüsle İstanbul il dışına çıkmak isteyenlerden doktor kararıyla şahsın kendi tedavisi için İstanbul dışına sevk edilmesi, aile bireylerinden birinci derecede birisinin vefat ettiğini ispatlamış olanlar, birinci derece yakın bir akrabasının ağır hasta olduğunu bildiren ve rapor gösteren kişiler, son on beş gün zarfında İstanbul’a gelerek burada kalacak yeri olmadığını ibraz edecek kişilerin uçak veya otobüsle seyahat edebilme haklarına sahip olabilirler. Ayrıca bu belgeyi almak için kaymakamlıklarda ve valiliklerde bulunan kurullara başvurulması gerektiği ve kurulların bu başvuruları inceledikten sonra değerlendirildikleri ve uygun koşullarda olanların seyahat izin belgesi alması sonrasında İstanbul’u terk edebilecekler. Bu başvuralar aynı zamanda elektronik ortamdan da yapılabiliyor. Kaymakamlık ve valilik tarafından gerekli izin belgesi verilen kişilerin bunu üç gün içinde kullanması gerekmektedir.

65 YAŞ ÜSTÜNE ÖZEL BELGE ALINMASI GEREKİYOR

Vatandaşlar için özel araçlarla il dışına çıkmaları için herhangi bir belge gerekmezken 65 yaş ve üstü kişilerin özel araçları ile il dışına çıkması için seyahat belgesi alması gerekiyor ve onlar içinde aynı şartlar söz konusudur. 65 yaş ve üstü kişiler otobüs ve uçakla il dışına çıkması gereken kişilerin gerekli zaruretleri ve kuralları yerine getirdikten sonra ancak kendi özel araçları ile il dışına çıkabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz