Her 100 insanın 2’sinde görülen (psoriasis) Sedef hastalığı, ciltte kızarıklarla ve beyaz renkli pullanma ile kendini gösterir. Sedef hastalığı yaşayanların yaz aylarında güneşten korunmanın çok önemli olduğu bir inflamatuvar deri hastalığıdır.

Sedef (psoriasis) hastalığı aynı zamanda kişilerde çevresel etkenlerin de etkisiyle gelişen bir inflamatuvar deri hastalığı olarak kendisini beyaz renkli pullanma ve kızarıklıklarla gösterir. Sedef hastalığı zaman zaman iyileşmeler gösterdiği gibi zaman zamanda alevlenmelerle seyreden kronik bir rahatsızlıktır. Fototerapi tedavisi gören sedef hastaları yaz aylarında güneşten muhakkak korumak zorundadırlar

SEDEF HASTALARI BAŞKA HASTALIKLARA DAHA SIK YAKALANIYOR

Sedef hastalığı yaşayan bazı hastalar eklem hastalığı ile karşılaşabilir. Bu hastalık sedef hastalarında görülme oranı %20 ile %30 arasında olur. Sedef hastaları hastalıklarının ilk dönemlerinde görülmese dahi ilerleyen zamanlarda gelişerek romatizmal hastalıklarla karıştırılan psoriatik artrit hastalığına ve fark edilmeyerek zamanında tanı ve tedavi yapılmazsa deformitelere ve iş görmezliğe yol açabilir. Sedef hastalarında bağırsak hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet, dolaşım sistemi hastalıkları gibi hastalıklar daha sık görülür.
KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ

Sedef hastalığında uygulanan tedavi her hastaya farklı olabiliyor. Tedavi hastalığın şiddeti, hastanın yaşı, yayılma oranı gibi unsurlar değerlendirilerek ve başka hastalıklardan dolayı kullandığı ilaçları dikkate alınarak farklı tedavi uygulanır

YENİ TEDAVİ ARAYIŞLARI DEVAM EDİYOR

Fototerapi almış sedef hastalarının yaz boyu en çok da öğle saatlerinde özellikle güneşten korunması gerekiyor. Güneş altında kalan sedef hastalarının deri kanserine yakalanma oranı artarken, sedef hastalığının şiddetlenmesine de sebep olabilir. Tıpta en çok araştırma yapılan hastalıkların başında gelen sedef hastalığı için yeni tedavi arayışları halen devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz