Sanal saldırılardan korunabilmenin en önemli yollarından bir tanesi, şifreyle alakalı güvenliği sağlamaktan geçiyor olsa bile çalışanlardan bazılarının davranışları kurumların mevcut güvenliğini de tehlikeye atmış oluyor. Bir iş yerinde bulunan personellerinin %54’lük kısmının aynı parolaları bir taneden çok iş hesabı üzerinde kullanmış olduğuna dikkatleri çekmiş olan WatchGuard Türkiye ile birlikte Yunanistan Ülke Müdürü olarak görev yapan Yusuf Evmez, bu vaziyetin muhtemel siber saldırılara sebep olabileceğini açıkça ifade ederken güvenliğini güçlendirme konusunda isteği bulunan firmalara da 4 tane öneri paylaşmakta.

  • Güvenlik test edilmeli. Kurumların parolayla alakalı saldırılara açık durumda bulunup bulunmadığını anlayabilmenin en iyi yolu siber güvenliklerini test edebilmekten geçer.
  • Daha Güçlü parolalar tercih edilerek kullanılmalı. Parolaların mümkün olduğu kadar karmaşık bir durumda bulunmasını sağlamak en temel önlemlerin ilk sırasında yer aldığı için çok önemlidir.
  • Çok Faktöre Sahip Koruma (MFA) kullanımı yapılmalı. MFA yöntemi, oturum açma maksadıyla birden daha çok kanıt gerektirip saldırganların önüne ilave bir takım engeller koyabilme konusunda yardımcı olur.
  • Hesapların aktivitelerini izlenmeli. Saldırganların büyük bir kısmı tespit edilemeyecek olduğuna güvenir. Genel aktiviteleri izleme altına almak, olağandışı seviyede oturum açma girişimlerini işaretleyip ve problemi otomatik bir şekilde güvenlik ekibine iletip riskleri hızlı bir şekilde önlemenize ya da etkisiz hale getirebilmenize imkan tanımış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz