Sabahın erken saatlerinden itibaren Rus savaş uçakları İdlip’in Masaran köyü, Bsida, Baraa ile Halep yakınlarında bulunan 9 köye hava saldırıları düzenlediler. Bu hava saldırıları sonucunda Sivil Savunma yetkilileri 35 sivilin yaşamını kaybettiğini açıkladı.

Rus savaş uçaklarının saldırısının yanı sıra Esad ordusu ile rejim güçleri tarafından yapılan saldırılardan kaçan bir çok sivili Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde kalan kırsal kesiminden Türkiye sınırı hattı yakınlarına göçü sürüyor.

Suriye’de ilan edilen ateşkese rağmen 12 Ocaktan bugüne kadar 71 sivil hayatını kaybederken bir çok sivil ise yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Rusya 9 Ocak 2020 günü Suriye’nin İdlip bölgesinde ateşkes ilan edildiğini duyurmuş ama buna rağmen İran destekli terörist gruplar ve rejim güçleri kara saldırılarına devam etmişti.

Rejim güçlerinin en yoğun hedefinde olan İdlip neredeyse iç savaş başladığı ilk günden itibaren muhaliflerin ve rejim karşıtlarının kalesi durumunda bulunuyor. 2015 yılından beri muhaliflerin kontrolünde olan İdlip en yoğun saldırıların yaşandığı yer olmaya devam ediyor.

Ateşkes ilan edilmesine rağmen rejim ve İran destekli teröristler 4 bölgeden İdlip’i ele geçirirken diğer bölgelerden de Rus savaş uçakları yardımı ile İdlip’i tamamen ele geçirmek üzereler. Yaşanan saldırılar sonrasında binlerce kişi Türkiye sınırına yakın yerlere göç ederken bazıları da kaçak yollarla Türkiye’ye girdi. Saldırılardan kaçan yaklaşık 1 milyon 300 bin Suriye vatandaşı yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kaldılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz