Türkiye, petrol ve doğal gaz aramak için  Doğu Akdeniz’deki hakları kapsamında bölgede çalışmalarına hız verdi.

Doğu Akdeniz’de 3 sondaj gemimiz hiç ara vermeden arama çalışmalarına devam ediyor.  

Avrupa Birliği, Yunanistan ve Rumların baskısıyla hareket ederek, Türkiye yaptırım kararı almasına rağmen çalışmalara ara verilmeden devam ediliyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Rum basınına açıklamalarda bulundu.

AÇIKLAMALARIN SATIR ARALARI

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Rum basını Türkiye bölgede arama çalışmalarına devam ettiği sürece müzakereler başlamaz. Ama bu bölgede başkaları arama çalışmaları yapıyorsa bizde yaparız. Sen araştırma yapıyorsan bizde yaparız. Eskiden teknolojimiz yetersizdi, gemimiz yoktu yapamıyorduk. Şimdi gemimiz de var teknolojimiz de yeterli. Kendi kıta sahanlığımda benim yaptıklarıma kimse karışamaz.

Şu an kapalı olan Kahraman Maraş bölgesi hakkında da açıklamalar yapan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Kahraman Maraş’ta ne yapacaksak BM ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde yapılacaktır. BM ile ters düşerek, anlaşmazlık yaşanacak hiç bir adım atılmamalıdır. Böyle bir durumda KKTC zor duruma düşer. Orada 1974 yılından beri ölü bir şehir var. Ne kadar süre ölü olarak kalacak? Bu şehrin ölü kalmaması lazım. Ama şehrin açılış yöntemi BM kararlarına göre mi olacak?. Ben KKTC Cumhurbaşkanı olarak BM’nin kuralları çerçevesinde hareket edilmesinin doğru olacağını düşünüyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz