Kurduğu ponzi düzeni ile İzmir, İstanbul ve Bursa’da, yatırımcıların yatırdığı kendi paraları ve daha sonraki katılımcılardan gelen paralarla ödeme yaparak dolandırıcılık yaptığı iddiası ile Arzu Mertgil gözaltına alınıp, tutuklandı.  Dolandırıcılık olaylarında genellikle peruk takarak görüntüsünü değiştiren Arzu hakkında 11 Şubat 2017 tarihinde ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘kamu görevlisi ile ilişkisi olduğundan bahisle dolandırıcılık’ suçlamalarıyla dava açıldı.  Arzu Mertgil hakkında hazırlanan iddianamede 75 kişiyi 13 milyon TL dolandırdığı belirtilirken Mertgil hakkında Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde toplam 1050 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Mertgil, bir süre önce ev hapsi şartıyla tahliye edildi.

‘​YÜZDE 10 KAR VERİYORDU’

Mahkemeye teslim edilen bilirkişi raporunda “Mağdurları ile bire bir görüşerek para toplayan Arzu Mertgil’in sisteme giren paraya aylık %10 kar payı vadettiği” belirtilirken raporda şunlar yer verildi;

“Arzu Mertgil’in birebir yaptığı görüşmelerde sistemde üst düzey bürokratların ve siyasetçilerin olduğunu söyleyerek mağdurlarını kandırdığı, Bursa’da bulunan büyük şirketlerin sistemlerinde olduğunu söyleyerek yalan söylediği belirtildi. Ayrıca sistem girmek isteyen bir kişinin T.C. kimlik numarasını sorgulatarak kredi puanını öğrendikten sonra kendisinin yönlendirdiği bankalardan kredi çektirip para aldığını, bazı müşterilerinin de gayri menkullerini ipotek altına aldırarak çekilen kredileri elden aldığı tespit edilmiştir. Bazı mağdurların güvenini kazanmak için sisteme para yüklediklerinde güvenlerini kazanmak için Yalova ve İzmir gibi bazı illerimizde bulunan gayri menkullerin tapularını devrettiği ama bu devredilen yerlerin mağdura söylenen rakamların çok altında olduğu görülmüştür. Raporun sonuç kısmında da Arzu Mertgil’in, kurduğu ‘Ponzi’ sistemiyle 78 kişiyi toplamda 19 milyon 402 bin 356 lira dolandırdığı, raporun sonuç kısmında yer aldı.

Üzerine atılan suçlamaları kabul etmeyen Ponçik Arzu mağdurları tek başına dolandırmadığını iddia ederek sadece insanlara danışmanlık hizmeti verdiğini iddia etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz