6 Mayıs 2019 günü, Ankara’nın Akyurt ilçesi Balıkhisar Mahallesi’nde meydana gelen olayda sürücü Seyit Çamran Kalaycı, aracı ile önce Zeynep Yüksel adlı bir kadına ve daha sonra da Ali Yavuz’a çarparak yaraladıktan sonra otomobiliyle olay yerinden kaçmaya devam ederken otomobiliyle Ankara Çankırı Yolu Karyağdı mevkisindeki kontrol noktasında ‘dur’ ihtarında bulunan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Mevlüt Metin’in üzerine sürdü. Seyit Camran Kalaycı otomobiliyle polis memuru Mevlüt Çetin’e çarparak şehit olmasına neden olurken kaçmaya devam etmesi yapılan takip sonunda yakalanarak, gözaltına alındı. Sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Kalaycı hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Seyit Camran Kalaycı hakkında Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık cezaevinden SEGBİS ile bağlanırken, taraf avukatları salonda hazır bulundu. Savcı mütalaasını tekrarlayarak, sanığın, ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘3 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme’ suçundan da 45 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Mahkeme tarafından savunması istenen sanık Kalaycı “Çarptığım kişileri daha önceden tanımam ve bu şahıslarla aramda bir husumet yoktur. Ekte hastaneden alınmış akıl sağlığım hakkında raporlar mevcuttur. O yüzden hükümle birlikte tahliyemi talep ediyorum” dedi. Sanık avukatı da olayın bir trafik kazası olduğunu işlenen suçun kasıtlı adam öldürmek olmadığını belirterek sanığın hükümle birlikte tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti savunmaların ardından sanık hakkında ‘kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile 3 kişiyi ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan da 30 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, cezada indirim uygulamadı.   

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz