AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, açıklanan yeni yargı reformu ile yeni bir insan hakları eylem planının hazırlanacağını söyledi. Çelik, bu planın AK Parti iktidarları dönemine damga vuracak bir çalışma olacağını belirtti.

TBMM’nin gündeminin fazlasıyla çok önemli olduğunu ve öncelikle yargı reformu gibi geniş kapsamlı paketlerin inceleneceğini söyleyen Çelik, bunun uzlaşmayla gerçekleşmesini istediklerini belirtti. Çelik, bunun tartışılacağını ve milletvekillerinin bu konudaki düşüncelerini dile getireceğini ifade etti.

Yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığının tam olarak sağlanacağını ve bu şekilde yargısal kalitenin artırılacağını vurgulayan Çelik, hakim savcılara coğrafi teminatın getirileceğini, hakim ve savcı olmak için belli bir tecrübenin edinilmesi, uzmanlaşma gibi bazı tedbirlerin buluduğuna işaret etti. Yeni yargı reformundaki en önemli konunun vatandaşların günlük hayatlarına dokunan, devletten alınacak olan hizmetin, devletten vatandaşa bakan gözle değil, vatandaştan devlete bakan gözle değerlendirilmesi olacağını kaydetti. Çelik, bunların en önemlisinin ise vatandaşa en az sıkıntı verecek şekilde sadeleştirilmesi olduğunu söyledi.

Ömer Çelik, bireysel hak ve özgürlüklerle ilgili olarak da bir çalışma yapıldığını ifade etti. Uzun zamandır terörle mücadele edildiğini hatırlatan Çelik, ifade özgürlüğünün tam olarak geliştirileceğini vurguladı. Çelik, uzun tutukluluk sürelerin cezalandırılmaya dönüşmemesi ile ilgili tedbir alınacağını da bildirdi.

Yargılamaların makul bir sürede yapılmasının önemli olduğunun altını çizen Çelik, yeni bir insan hakları eylem planının hazırlanacağının müjdesini verdi. Çelik, buna son derece önem verdiklerini de belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz