Başakşehir’de bulunan bir kırtasiye dükkanında yapılan denetlemeye  Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması, Piyasa Gözetimi ve Denetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Meral Karaaslan’da katıldı.

Meral Karaaslan denetleme esnasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada “ Bakanlık olarak 2011 yılında kırtasiye ürünleri hakkında ilk yasal mevzuatı çıkardıklarını hatırlatarak, kırtasiye ürünlerine güvensizlik oranının %54 civarında olduğunu belirtti.

Açıklamalarında devam eden Karaaslan “Kırtasiye ürünlerine duyulan güvensizlik oranları yıldan yıla büyük düşüşler gösterdi. En son 2017 yılında kırtasiye ürünlerine güvensizlik oranları %1,5 seviyelerine kadar inerken oyuncak yönetmenliğimizi Avrupa Birliği ile tam uyumlu hale getirdik ve bu sayede en çok güvensizlik duyulan oyuncaklarda güvensizlik oranları %3’lere kadar geriledi” diyerek ifade etti.

Karaaslan” 30 ilde eş zamanlı olarak bu ayın sonuna kadar ara vermeden sadece kırtasiye değil, ayakkabı, okul kıyafetleri ve çocukların her zaman kullandığı balondan aksesuara kadar her şeyi kontrol etmeye devam edeceğiz. Son bir haftadır İstanbul’dayım. İstanbul’a ağırlık verme sebebimiz ithalatçıların çok büyük bir bölümü İstanbul’da bulunuyor. An itibari ile Şanlıurfa, Van, Mersin dahil olmak üzere  30 ilde çok sıkı denetimler yapmaya devam ediyoruz.

Tüketicilerimiz kırtasiye ürünlerinde veya oyuncaklarda herhangi bir şekilde şüpheye düştükleri zaman derhal Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’mızı aradıkları takdirde veya Bakanlığımızın il müdürlüklerini aradıkları zaman aynı gün içinde numuneler denetim ekiplerimiz tarafından alarak bunları laboratuvara gönderecekler ve 3 gün içerisinde laboratuvardan sonuç alınacak ve  4. gün bu ürünle  her hangi bir sorun tespit edilmişse gereken işlemlere başlamış olacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz