Eski HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarını değerlendiren, ” Abdullah Öcalan İmralı’dan bu hafta veya önümüzdeki haftalarda PKK’ya silah bırakma çağrısı geleceğini tahmin ediyorum” dedi.

TV5’te bir programa katılan eski HDP’li vekil Altan Tan Öcalan’ın “Kürt sorununda çözüm için hazırım” açıklamalarını değerlendirdi. Abdullah Tan yıllardır devam eden Kürt meselesinde bir çözüme ulaşmak için “PKK’nın stratejik olarak silah bırakması gerek, taktik gereği değil” derken yeni bir çözüm sürecinin olabileceğini ima etti.

2013 SÜRECİNİ HATIRLATTI

Eski HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan  yaptığı açıklamalarda “2013 yılının Nevruz’unda Öcalan’ın girişimleri sonucu taktik olarak değil stratejik olarak silahların sonsuza kadar toprağa gömülmesi gerekir. Öcalan seçimlerden bir kaç gün önce yaptığı avukat görüşmesi ve gönderdiği mektupta “Türkiye’nin hassasiyetleri” dediği nokta daha açıklanmadı. Tahminlerime göre 2013 yılındaki süreçteki konsepte dönmek adına PKK’ya silah bırakma konusunda bir çağrı gelecektir” dedi.

 “BİZZAT ŞAHİT OLDUĞUMUZ GÖRÜŞMELER VAR”

“Kendimin şahit olduğu görüşmeler var. Tabi bu işler öyle basit şeyler değil. Konuşmalar sadece Kandil ve İmralı’da geçmiyor bazı şeyler parlamentoda da yapılıyor. Kürt meselesi bir noktaya gelirse Suriye’de uzlaşma olabilir. Suriye’de yaşayan Kürtlere özel bir statü sağlanması gerekmektedir.

Suriye’de Kürtlere verilecek statü Türkiye için tehdit oluşturmayacak ve Kürdistan bölgesel yönetimi gibi dost bir ilişki içinde olması lazım. PKK ve PYD’nin Türkiye’ye karşı savaşı bırakması gerekmektedir. PYD yaptığı açıklamada “Türkiye’ye karşı bugüne kadar hiç bir saldırıda bulunmadığını açıklarken, Türkiye bize karşı saldırıda bulunuyor” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz