İsrail basınında Jeruselam Post adlı gazete bugün yer alana bir haberde koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmalarının hız kazandığı bir dönemde İsrail’in Çin’den koronavirüs için aşı getirdiği iddia edilirken gazetede yer alan haberin kaynağı olarak İsrail’de yayın yapan Channel 12 adlı televizyon kanalına dayandırdı. Haberin detayında geçtiğimiz hafta İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Çin’den geçen haftalarda koronavirüs aşısı getirdiğini bildirdi.

Jeruselam Post gazetesi tarafından Mossad tarafından İsrail’e getirilen aşının incelenmeye ve araştırılmaya başlandığı iddia edilirken bazı aşı geliştiricilere karşı rapor edilen siber saldırılar ve casusluklar olduğu aktarıldı.

Jeruselam Post gazetesinde haberin çıkmasının ardından İsrailli bir Sağlık Bakanlığı yetkilisine göre, İsrail hükümetinin bugüne kadar birkaç potansiyel aşı geliştiren kurumlardan koronavirüs aşıları satın almak için anlaşma sağlamaya çalıştığı açıklandı

Aşı alımları için diplomatik çalışmalarında perde arkasından devam ettiğini belirten söz konusu yetkili “Gerekli olan aşıya İsrail vatandaşlarının en kısa ve en çabuk şekilde ulaşması için ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini ifade ederken geçtiğimiz Pazar günü İsrail Biyolojik Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir açıklamada koronavirüs aşısına ilişkin gelecek hafta insan denemelerine başlayacağını duyurmuştu.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ise daha önce yaptığı açıklamada “Yaklaşık olarak iki ay önce, aşının ilk dozunu aldım. Bugün halihazırda 25 bin doz aşımız var.” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz