20 Ekim tarihinde MİT tarafından düzenlenen operasyonda, “Demhat Sperti” kod adlı PKK’lı terörist Mesut Taşkın etkisiz hale getirildiği açıklandı.

MİT tarafından başarılı bir operasyonla etkisiz hale getirilen PKK’lı teröristin Ağustos 2016’da Cizre Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne düzenlenen, 12 polis memurunun şehit olduğu, 75’inin de yaralandığı saldırının planlayıcısı olduğu öğrenildi.

MİT tarafından öle ele geçirilen teröristin “Çukur-barikat” olayları esnasında güvenlik güçlerine karşı kullanılan patlayıcıların yurt içine aktarımını da organize ettiği bilinen terörist Taşkın’ın ayrıca 15 Ağustos 2016’da Silopi’de Gümrük Müdürlüğüne ait servis aracına yönelik bombalı saldırı ile 11 Nisan 2017’de Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Emniyet binasına yönelik gerçekleştirilen bombalı eylemde kullanılan patlayıcıları da Türkiye’ye soktuğu bilgisi edinildi.
MİT tarafından düzenlenen başarılı operasyon PKK tarafından 4 yıl önce düzenlenen kanlı eylemin failinin takip edilerek öldürülmesini güvenlik uzmanları, MİT’in son yıllarda terörle mücadelede geliştirdiği teknik ve beşeri kapasite artışına bağlıyorlar.

MİT tarafından özellikle son dönemlerde gerçekleştirilen operasyonlar sonrasında birçok üst düzey PKK mensubunun etkisiz hale getirilmesinin istihbari anlamda zor süreçler olduğuna dikkati çeken uzmanlar, Türkiye’nin terörle kaynağında mücadele konsepti bağlamında bunu başarıyla uyguladığına ve bu durumun da PKK’lılar üzerinde büyük bir baskı yarattığına işaret ediyorlar.

20 Ekim tarihinde MİT tarafından gerçekleştirilen operasyon sonrasında etkisiz hale getirilen PKK’nın üst düzey isimlerinden olan Mesut Taşkın’ın Abdullah Öcalan’a çok yakın olduğu öğrenildi.

Güvenlik uzmanları, Abdullah Öcalan’ın Mesut Taşkın’ı oğlu gibi gördüğünü söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz