Ağrı’da 4 yaşındaki Leyla Aydemir kaybolduktan 18 gün sonra cesedi bulunmuş ve yapılan soruşturma kapsamında amca Yusuf Aydemir tutuklanırken 6 sanık ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Minik Leyla Aydemir cinayetinin görüldüğü Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına Leyla Aydemir’in ölümüne ilişkin tutuklanan amca Yusuf Aydemir, Elazığ’daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracığıyla katıldı. Duruşmada ayrıca  tutuklandıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Nihat Aydemir’in kuzeni M.A. Aydemir, tutuksuz sanıklardan M. Aydemir ile Y.A, eşi A.A, B.D. ve eşi H.D. ile taraf avukatları hazır bulunurken minik Leyla’nın babası Nihat ve annesi Şükran Aydemir ise güvenlik gerekçesiyle katılmadılar.

Duruşmaya koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda kişi salona alınırken polis ekipleri  adliye içi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı. 

Yeğeni Leyla Aydemir’i öldürmekten tutuklu olarak yargılanan Yusuf Aydemir savcının geçtiğimiz duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaayı kabul etmeyerek “Yeğenimi ben öldürmedim, benim bir suçum, günahım yok. Ben cezaevinde iken ailem Covid-19’a yakalandı. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum” dedi.

Tutuksuz sanıklardan M.A. Aydemir’de hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek “Bende bir babayım. Leyla’yı arama çalışmalarına her gün bende katıldım. Aile ile aramızda husumet yoktur” diye konuştu.

Mahkeme heyeti minik Leyla Aydemir’in amcası Yusuf Aydemir’i, “kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet ayrıca diğer sanıklar Y.A, B.D, H.D. ve M. Aydemir, M.A. Aydemir ve A.A’nın ise delil yetersizliğinden beraatine hükmetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz