Almanya’da Federal Meclis’te yapılan bütçe görüşmelerinde Almanya Başbakanı Angela Merkel açıklamalarda bulundu

Merkel,  Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Avrupa Birliği (AB) toplantısında Türkiye ile ilişkilerin ele alınacağına dikkati çekerek, “Son günlerde Türkiye ile ilişkilerimizde yaşanan insan hakları ile ilgili sorunlar yaşarken aynı zamanda Türkiye ile Yunanistan ve Kıbrıs (GKRY) arasındaki gerilimin ne kadar ciddi olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki yaşanan bu durumun askeri bir eylem ile barış arasında ince bir çizgi olduğunu görüyoruz” dedi.

Konuşmasında Türkiye’nin kendileri gibi NATO üyesi olduğunu vurgulayan ve Suriyeli mültecilere kapılarını açan Türkiye’yi överken “Türkiye’de mülteciler konusunda inanılmaz işler başarılıyor. Gelen mültecilere inanılmaz derecede ağırlama imkanları sunuyor. An itibari ile Türkiye 4 milyon mülteciyle belki de dünyada en çok mülteci barındıran ülke. Mülteciler konusunda yapılacak iş birliği konusunda iş birliğimizi güçlendirmenin yollarını aramalıyız. Bu ilişkilerimizi yeniden dengelemek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Yaşanacak yeni göç ve ilticalar konusunda AB komisyonuna önerilerde bulunarak bu konularda destek verilmesi çağrısını yenileyen Merkel yaşanan mülteci sorunu yüzünden Avrupa’yı gelecek 10 yıl içerisinde ciddi ve karmaşık sorunlar yaşayacağı konusunda dikkati çeken Merkel AB üyesi devletler olarak uzun vadede göç konusunda ortak bir zemin bulunamadığı takdirde bunun Avrupa’nın hareket etme kabiliyeti için ağır bir yük olacağını kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz