Geçtiğimiz günlerde İran’da taraftarı olduğu kulübün maçını izlemek için stadyuma girmeye çalıştığı gerekçesiyle Seher Hudayari mahkemenin kendisi hakkında verdiği hapis kararı üzerine  kendini ateşe vermiş ve kaldırıldığı Mutahhari Hastanesi’nde doktorların tüm çabalarına rağmen  kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Seher Hudayari’nin maç seyretmek istemesi üzerine mahkemeden ceza alması ve kendisini yakması üzerine İran’da kadınların maç seyretmeleri konusu tekrar gündeme geldi.

İran medyasına göre, İstiklal takımının fanatik bir taraftarı olan Seher Hudayari takımının Asya Şampiyonlar Ligi maçı için Tahran’da bulunan Azadi stadına kılık değiştirerek girmeye çalıştığı gerekçesi ile gözaltına alınmış, daha sonra Veramin Hapishanesi’nde 4 gün yattıktan sonra hakkında dava açılarak serbest bırakılmıştı.

İran medyasında çıkan haberlere göre geçtiğimiz hafta Devrim Mahkemesi’nde görülecek davasında hakkında 6 ay hapis cezası alacağını öğrenen Seher Hudayari mahkeme binası önünde kendisini ateşe verdi.

İran resmi makamları şu ana kadar hayatını kaybeden Hudayari’nin her hangi bir ceza alıp almadığını açıklamadı.  Yaşanan olaylardan sonra İstiklal kulübünün eski bir oyuncusu olan Muhammed Takavi kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı açıklaamda “ Mavi kızın ölümü herkesi fazlasıyla üzmüştür. Bu olayın sorumluları kimlerdir? Bu genç kızın masumane tek arzusu takımını stadyumda maçını izlemekti. Mekanı Cennet Olsun ve sana yardım etmeyen bizlere de yazıklar olsun” diyerek paylaşım yaptı.

Bu paylaşımın ardından İran futbolunun en gözde isimlerinden biri olan Cevad Kazımi de kendisine ait sosyal medya hesabından paylaştığı “Bizi affet” mesajıyla tepkisini ortaya koydu.

Bu arada FIFA’nın 40 yıldır kadınların stadyumlara girmesini engelleyen İran’ın yasak kalkmaması halinde uluslar arası müsabakalardan men edilmesi kararını alacağı konuşuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz