AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, milletin cami minaresinde yabancılara karşı, işgalcilere karşı, ezan okuyarak bağımsızlığını ilan ettiğini, caminin bu anlamda 5 kere bunu hatırlattığını söyledi.

Camilerin Müslümanlara günde 5 vakit “Allah’u ekber” sesleriyle çağrı yapan bir yer olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bu özelliğiyle camilerin milletin bağımsızlığının da bir sembolü olduğunu kaydetti.

Kurtulmuş, Sütçü İmam’ın, Nene Hatun’un öykülerine işaret ederek, “Ne yazık ki geçmiş dönemlerde 18 sene bu memlekette şu minarelerden, belki burada da öyle okundu yaşlılar varsa düzeltsin, ‘tanrı uludur, tanrı uludur, tanrıdan başka yoktur tapacak’ diye maalesef ezan diye bir şey dinletildi bu millete” diye konuştu.

Milletin bunlara asla itibar etmediğini ifade eden Kurtulmuş, “Yeniden Allah’u ekber sesleri içerisinde Allah’a çok şükür Türkiye’nin her yerinden ezanlar okunmaya başladı. Kıyamete kadar da okunacaktır” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş “Hep diyoruz ya bayrak inmez, ezan susmaz, bunlar bizim için sembol olmuş şeylerdir” diyerek, “Nasıl bayrağımız, ay yıldızımız, bağımsızlığımızın istiklalimizin, istikbalimizin, geleceğimizin, bu topraklarda hür bir şekilde, dimdik ayakta duruşumuzun bir sembolüyse, 5 vakit bize seslenen ezan da aynı şekilde istiklalimizin, bağımsızlığımızın ve istikbalimizin sembolüdür” ifadelerini kullandı.

Milletin her zaman ve her şerde hem ezanına hem de bayrağına sahip çıktığını belirten Kurtulmuş, ezana bayrağa sahip çıkmanın, vatana sahip çıkmak gibi, millete sahip çıkmak gibi olduğunu dile getirdi. Kurtulmuş, “Her yerde, hatta bazen hayret ederiz, çok yoksul muhitlerde, mahallelerde bile önce insanlar camilerini inşa ederler, ceplerindeki üç kuruşu cami için harcarlar. Bunu gerçekten hem cami yapıp kendilerini cem edecek, toplayacak, demin söylediğim, Kabe’nin bir şubesi olacak mekan olarak görürler hem de aynı zamanda birliğin, beraberliğin, istikbalin ve istiklalin bir sembolü olarak görürler” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz