Kredi Garanti Fonu, ticari işletmelerin bankalardan kullanmış olduğu ticari kredilere verdiği ve bu kredilerden garanti, teminat yetersizliği bulunan firmaların ihtiyacı olan finansmanları, banka kredisi kullanmasını olanaklı hale getirmektedir.

KGF (Kredi Garanti Fonu) ‘nun amacı, finansman yetersizliği olan işletmelere finans desteği ve finansal kredi sağlamaktır. KGF’na destek veren, Türkiye’nin tanınmış finansman kurumları bulunmaktadır. Bunlar TOBB, KOSGEP, Halka Bankası, Ak Bank, TESK, İş bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası gibi güçlü finans kurumları vardır. KGF’nun KOBİ işletmeleri için sunmuş olduğu destek projeleri bulunmaktadır. Bu projeler;

ÖZKAYNAKLI DESTEKLER

.Tarımsal Nitelikli Projeler: Çiftçileri desteklemek için verilen finans destekleridir.

.Girişimcilik Projeleri: Finans desteği olmayan üretici girişimcilere verilen destektir.

.AR – GE ve İnovasyon Desteği: Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin sürdüren firmalara verilen finans desteğidir. Bu firmaların projelerinin TUBİTAK, TTGV’nın kabul etmesi ve verecekleri kefalet mektupları, banka teminat mektubu yerine geçer.

HAZİNE DESTEKLERİ

.KOBİ Destekleri: Minimum 6 ay ve en fazla 8 yıl vade ile kredi kullanılabilir. 2 yıl ödemesiz dönem kredi imkânı bulunmaktadır. Hazine desteği almak isteyen KOBİ’ler 250 TL başvuru ücreti ile KGF’na başvurabilirler.

.İmalat, Sanayi Destekleri: İmalatçı KOBİ’lerin mevcut tesislerini büyütmek, makine, teçhizat, ekipman alımları, bina, arsa gibi alımlar için verilen desteklerdir. İmalat, sanayi destekleri en az 1, en fazla 10 yıl kredi vadesi süresinden faydalanabilirler.

.Kadın ve Genç Girişimci Desteği: 55 yaşını açmamış kadın ve 30 yaşını açmamış genç girişimler için sağlayan destektir. Kredi limitleri ise 130.000 TL’ye kadar kredi imkânı verilmektedir. Yine en az 6 ila en fazla 5 yıl kredi vadesi bulunmaktadır.

.Gemi İnşa Destekleri: Römorkörler, sismik, petrol ve doğal gaz araştırması için inşa edilecek tersanelere sağlana desteklerdir.

Seyahat Acentelerine Sağlanan Destek: T.C Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan seyahat acenteleri belge sahiplerine tanınan bir destektir. Bu acentelerden aranan diğer şart ise yurt dışından Türkiye’ye 400.000 turist getirmek olması şartı aranmaktadır.

DIŞ KAYNAKLI DESTEKLER

.BTC CO’DAN SAĞLANAN EESTEKLER: Petrol boru hattı güzergahında ki illerde faaliyet gösteren KOBİ’lere kefalet desteği sağlanmaktadır.

.AYF’DEN SAĞLANAN DESTEKLER: Avrupa Yatırım Fonu tarafından KOBİ’lere verilen destektir.

Finansal Kredi desteği sağlayan Kredi Garanti Fonu destekleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz