Ülkemizde son günlerde vaka sayısının artması ve bir çok sağlık çalışanının koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmesi üzerine Sağlık Bakanlığı, pandemi nedeniyle zor şartlar altında çalışan sağlık personelleri için yeni bir adım attı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelge ile koronavirüs tanısı konan ve vefat eden sağlık çalışanlarının meslek hastalığı veya vazife malülü hükümlerinden yararlandırılacağı açıklandı. Bu genelge sayesinde koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden sağlıkçı yakınlarının ailelerine aylık bağlanırken aynı zamanda ailelerine ek ödeme ve istihdam gibi haklar sağlanacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile bu haklardan üniversite ve özel dahil tüm sağlık kurumlarındaki çalışanlar yararlanabilecek.

Hafta başı yapılan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ,Vazife malulü sağlık çalışanlarımızın aileleri, maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden çocuklarına eğitim öğretim yardımına, istihdam hakkından fatura indirimlerine kadar pek çok imkana kavuşacaklardır. Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malülü/meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlandırılması sağlanacak.” açıklamalarında bulunmuştu.

Koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınları başvurularını yaptıktan sonra ilgili birim amiri (İl, İlçe Sağlık Müdürü, Başhekim) sonrasında ise İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki memurlar ile ilgili onaylanan başvurular İl Sağlık Müdürlüklerince Sağlık Bakanlığı’na gönderilecek.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda istihdam şekli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamı dışında görev yapan çalışanlara ilişkin onaylanmış başvurular ise İl Sağlık Müdürlükleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri’ne gönderilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz