Tüm dünyada koronavirüs salgını sonrası can kayıpları devam ederken birçok bilim adamı ve kurumlar koronavirüs için ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarına tam hız devam ediyor. Covid1-19 salgını sonrası ilk çalışmalara başlayan İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden müjdeli haber geldi.

BBC’nin haberine göre Oxford üniversitesinde yapılan çalışmalarda “Dexamethasone” adı verilen ucuz ve yaygın olarak bulunan ilacın kritik olan korona virüs hastalarının hayatını kurtarmaya yardımcı olabileceği duyuruldu.

Koronavirüs yüzünden solunum cihazlarına bağlanmak zorunda kalınan hastalar üzerinde denenen ilacın bu hastaların ölüm oranını üçte bir oranında azalttığı, makinaya bağlı olarak oksijen alan hastalarda ise ölüm riskini beşte bir oranında düşürdüğü yazıldı

İngiltere genelinde bu ilacın uygulanmaya başlanılmasının ardından en az 5 bin kişinin hayatının kurtulduğu belirtilirken ilacın koronavirüs tedavisi gören 2 bin hastada denendiği ve bu ilacı kullanmayan 4 bin hastanın aldığı sonuçlar karşılaştırıldı. Bu ilacı kullanan solunum hastalarında ölüm riski %40’tan, %28’e düşerken oksijen kullanmak zorunda kalan hastalarda da ölüm riski %25’ten %20’ye düştüğü belirtildi.

Oxford Üniversitesi profesörlerinden Martin Landray, “Bu ilaç sayesinde solunum cihazına bağlı ve oksijen almak zorunda kalan hastalar kullandıklarında hayatları kurtulabileceğini tıbbi deneyle ispatladık. Bu ilaç sayesinde ölüm oranlarında büyük düşüş yaşandı. İlacın kullanımı sonrasında bağışıklık sistemini koronavirüse karşı savaşırken bazı hasarların alınmasını engellediği ifade edilirken hafif semptomlarda bu ilacın fayda etmediğini “ ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz