Son dönemde yeni vaka sayılarının artması üzerine hastanelerde koronavirüs hastalarının bakıma muhtaç yakınlarına refakatçi olma izni veriliyor.

Koronavirüse yakalanan birçok kişi kendi bakımı için yakını risk almak istemiyor, kimi riskli grupta bulunuyor. Refakatçi hizmeti veren bazı firmalarından çalışan özel refakatçiler bu alanda önemli bir görev üstleniyor.

Koronavirüs tedavisi gören hastalar için belirli bir ücret karşılığında özel kıyafetli, maskeli, siperlikli refakatçiler, koronavirüs hastalarına iyileşene kadar bakıyor, Kısa bir süre içinde hem sosyal medyada hem iş ilanları veren internet sitelerinde ‘covid-19 hastasına bakılır’ ilanları da dikkat çekmeye başladı.

Bazı kullanıcıların ise koronavirüs testi pozitif çıkan yakınına, günlüğü 250 liradan refakatçi aradığı da görüldü. Refakatçi ilanı veren bir kişi yaptığı açıklamada “Hastamızın yanına girip refakatçi olarak başladığımızda hastamız taburcu edilene kadar hastaneden ayrılmıyoruz. Günlük sabit olarak 600 lira civarında bir rakama bu hizmeti veriyoruz. Hastanın yanında işi bilen birisinin refakatçi kalması daha uygun. Birçok hastane hemşirelerinin yoğunluğundan dolayı koronavirüs hastaları için refakatçi istiyorlar. Zaten hemşirelerin bu yoğunlukta ayrıca hastalarla 24 saat ilgilenme şansı yok ve bu zaten bizim işimiz” ifadelerini kullandı.

Verilen bazı refakatçi ilanlarında refakatçilerin referans verdiği dikkatlerden kaçmazken ilan verenlerden birisi verdiği ilanında “Özbek kadın bakıcı. Covid-19 hasta bakımında tecrübeli.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz