Merkez Bankası, 25 Temmuz tarihinde tam 4.5 yıl aradan sonra 425 baz puanlık faiz indirimine gitmişti ve bu sayede yüzde 24 olan piyasa açısından belirleyici faiz olan politika faizi yüzde 19.75’e düşmüştü. Merkez Barkası, 12 Eylül tarihinde de faizde 325 puanlık bir indirim daha yaptı politika faizi yüzde 16.50’ye geriledi. Murat Uysal Başkanlığındaki Banka, faizlerdeki üçüncü indirimi ise gerçekleştirdi. Böylece 90 günde 1000 baz puan yani yüzde 10’luk indirim yapılmış oldu.

Yapılan ilk iki indirimle kredi faizleri hızlı bir şekilde gerilemiş ve kamu bankaları sundukları konut kredi faizlerinde oranı yüzde 0.99’a çekmişti. Özel bankalar kamu bankalarını takip etmişti. Özel bankalarda halen en düşük konut kredi faizi yüzde 1.15.

Merkez Bankası’nın yaptığı son faiz indirimiyle beraber konut kredi faizlerinin özel bankalarda biraz daha düşebileceğini vurgulayan Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, özel bankaların da konut kredisi faizlerini kamu bankaları gibi yüzde 1’in altına düşürmesi durumunda 1 milyonluk yıl sonu satış hedefinin aşılacağını söyledi.

Konut kredi faiz oranlarındaki indirimin inşaat sektörüne özellikle son 2 ayda pozitif yansıdığını bildiren Başaran, Türkiye İstatistik Kurumu’nin eylül ayına yönelik konut satış istatistiklerine dikkat çekti. Başaran, geçen ay 146 bin 903 konutun satıldığını, bunun tüm zamanların aylık konut satış rekoru anlamına geldiğini vurguladı.

2018 yılının Eylül ayında 127 bin konutun satıldığını hatırlatan Başaran, “Geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 15.4. Bir önceki ay yani ağustosta ise 110 bin konutun satışı yapılmıştı. Burada en çok dikkat çeken ipotekli yani kredili satışlardaki yükseliş” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz