Banka hizmetlerinden yararlanmak isteyen müşterilerin merak ettiği konulardan birisi de sıklıkla gündeme gelen, kredi çekme talebinde bulunan müşterinin ölümü sonrasında, çekilen kredinin veya kredi kartının borç durumudur. Yazımızda bu konuya açıklık getireceğiz ve kredi çekenlerin veya kredi kartı talep edenlerin hayatını kaybetmesi sonucu, borcun kim tarafından tahsil edilmesi gerektiğini açıklayacağız. Öncelikle belirtmek isteriz ki, banka hizmetlerinden yararlanmak isteyen ve düzenli bir ödeme geçmişi olan banka müşterilerinin talepleri olumlu olarak değerlendirilmektedir. Bu da kredi notunun yüksek olması demektedir. Fakat önceki dönemlere ait ödemelerde sıkıntı yaşadıysanız, kredi talepleriniz bankalar tarafından onaylanmamaktadır. Eğer kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu olarak değerlendiriliyor fakat sizin aklınıza, ölümümden sonra borçlar ne olacak diye bir soru takılıyorsa, yazımızın devamını okuyunuz.

Banka Müşterisinin Ölmesi Sonucu Kredi Veya Kredi Kartı Borcunun Durumu

Bankalar, müşterilere hizmet sunarken bazı önlemleri almaktadır. Bu önlemler arasında sigorta gelmektedir. Önceleri bankalar müşterilere kredi verirken, bir kefil istemekteydi. Fakat günümüz bankacılık anlayışında işlerin daha garanti olması adına çekilen krediler veya talep edilen kredi kartlarının borçlarına ilişkin, banka müşterilerinin hayatını kaybetmesi sonucu düşünülerek hayat sigortası yapılmaktadır. Bazı bankalar krediler için sigorta yapıyorken, kredi kartı borcu için sigorta yapmamaktadır. Bu noktada, kredi kartı sahibi hayatını kaybettiyse, mirasçıların bu borcu ödemek istememesi durumunda, bankaya bir dilekçe vermek zorundadır. Bu dilekçe sayesinde mirasçılar kredi borçlarından feragat edecektir.

Müşterilerin kredi veya kredi çekme talepleri değerlendirilirken bakılacak en önemli kıstas kredi notudur. Eğer bankalardan kredi çekmek veya kredi kartı gibi ürünlerden yararlanmak istiyorsanız, kredi notunuzun değerinin istenen düzeyde olması gerekmektedir. Kredi notu sorgulama işlemini Findeks üzerinden yaparak, mevcut kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu işlemi birkaç dakika içerisinde kolayca yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz