Hatay’ın iklim özelliği ve verimli topraklarında geçen yılın ekim alanları ve rekoltesi göz önüne alındığında kırmızı biber rekoltesi %20 oranında artarken fiyatıyla da üreticilerinin yüzünü güldürdü..

2018 yılında 25 bin dönüm alanda ekimi yapılan kırmızı biberden 49 bin ton civarında rekolte elde edilmişken bu yılki ekim alanında ve verimde büyük artış sağlandı.

Bu yıl alım fiyatının ortalama 2 lira ile 2,20 kuruş arası kilogram satışı gerçekleşmesi sonrasında çiftçilerin yüzleri gülmeye başladı. 

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, Hatay denildiğinde ilk akla gelenin kırmızı biber salçası olduğunu aroması ve tadının güzelliğinden dolayı burada üretilen kırmızı biber salçasının çok tercih edildiğini ve bu yüzden bir çok çiftçinin kırmızı biber ektiğini söyleyen Oktay şöyle devam etti :

Daha önce 25 bin dönüm araziye kırmızı biber ekildi ve bunun karşılığında 49 bin ton biber elde edildi. Bu sene elde edilen kırmızı biber rakamında %20 artış görülüyor. Bu yöre halkı için ciddi bir artış. Bu yıl üretilen kırmızı biberler içinde yurt dışı bağlantılı firmaların biber taleplerinde artış görüldü. Amacımız seneye 80 bin ila 90 bin ton civarı kırmızı biber üretimi yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca bu sene kırmızı biber fiyatlarının 2 lira ile 2 lira 20 kuruş bandında olması çiftçileri çok sevindirdi.

ÇİFTÇİLER ÇOK MUTLU

Kırmızı biber üreticisi Ali Yitar yaptığı açıklamada geçen yol 10 dönüm arazisine ektiği kırmızı biberden istediği verimi alamamasına rağmen bu yıl 12 dönüm arazisine kırmızı biber ektiğini ve geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla verim aldıkları gibi kırmızı biberi etkileyen hastalıklar yaşanmadığı için daha kaliteli ürün elde ettik. Bu yılki ürünler sayesinde kan kırmızısı salçalık ürünlerim oldu. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl en az %30 oranından daha fazla verim aldım” dedi.

Geçen yıl 10 dönümlük arazisine biber ektiğini ve istediği verimi alamadığını belirten Yitar, “Mahsulde hastalık oldu ve fazla verim alamadık. Bu yıl daha iyi, yaklaşık 12 dönüm arazide biber ektim, biberler geçen yıldan daha iyi, hastalık riski olmadı ve daha kaliteli ürün oldu. Kan kırmızısı, salçalık ürünlerim oldu. Bu yıl, geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla verim almayı bekliyorum.” diye konuştu.

Geçen yıl 10 dönüm araziden 20 ton ürün aldığını anlatan Yitar, bu yıl 35 ton ürün elde etmeyi beklediğini dile getirdi.

Yitar, yetiştirdiği ürünleri komisyonculara sattığını kaydederek, kırmızı biberlerin kilosunu şu an için 2 liradan verdiğini, fiyatların da bu haliyle çok memnun edici olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz