Adana’nın Seyhan ilçesinde kendisini komiser Ömer olarak tanıtan bir kişi ilçenin varlıklı bir ailesinin oğlu olan Adil Kubilay B.’yi ev telefonundan arayarak “Bankada bulunan paranıza FETÖ üyeleri el koyarak yurt dışına kaçmak istiyor. Bunları yakalamak için gizli bir operasyon yürütüyoruz. Hesabınızı boşaltmanızı ve onlara bunu hissettirmemek için size vereceğimiz İBAN numarasına paranızı transfer edin. Bizlerde onları bu şekilde yakalayıp tutuklayacağız” dedi.

Kendisini arayanların polis olduğuna inanan Adil Kubilay B. kendisiyle tekrar irtibata geçen kişilerin talimatı ile internet bankacılığı ile hesabındaki 180 bin liranın, 150 bin lirasını Nedim Ç.’nin hesabına aktardı.

Kalan parayı da Bedrettin Ç.’ye ait başka bir hesaba aktarılmasını isteyen dolandırıcılara Adil Kubilay B günlük gönderim limitinin dolduğunu söylemesi üzerine dolandırıcılar evde altın ya da döviz olup olmadığını sordu. Adil Kubilay B.’nin ‘Evet, var’ sözleri üzerine, bunların fotoğrafını çekip, kendilerine göndermesini istedi. Durumdan şüphelenen Adil Kubilay B., bu isteği geri çevirdi.

Olaydan bir gün sora Adil Kubilay B. yaşadığı durumu akrabalarına anlatınca akrabalarının dolandırıldığını söylemesi üzerine Adil Kubilay B., polise başvurdu. Adil Kubilay B., kendisiyle hala iletişimde olan dolandırıcıların yakalanması için polisle iş birliği yaptı. Adil Kubilay B.’nin ses tonundan şüphelenen dolandırıcılar, durumu fark edip telefonu kapattı.

Polis ekipleri hesap sahiplerinin peşine düşerek hesap numarası sahiplerinden Nedim Ç. ile beraberinde işbirliği yaptığı Kadir O., Sefer D. ve Bedrettin Ç. adlı kişileri Adana’nın Ceyhan ilçesinde yakalarken şebeke üyesi olduğu belirlenen Musa K. ve Hüseyin T.’de yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelileri iddiaları reddederken emniyetteki işlemlerin ardından adliyede çıkarıldıkları mahkemede şüphelilerden Nedim Ç., Kadir O., Sefer D. ve Bedrettin C. tutuklandı, Musa K. ve Hüseyin T. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şebekenin elebaşının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz