Kanada’nın en büyük eyaletlerinden birisi olan  British Columbia Eyaleti Katolik Başpiskoposluğu, 1950 yılından bu güne kadar 36 papazın adının karıştığı ve 29 çocuğun cinsel istismara uğradığını gerçekleştirdikleri bir soruşturma sonucunda ortaya çıkarıldığını açıkladı.

CANLI YAYINDA KAÇ PAPAZ CİNSEL İSTİSMARDA BULUNDU SORULDU

Kanada’nın en güçlü televizyon kanallarından biri olan CBC’de yayınlanan The Fifth Estate isimli programda soruşturma sonuçları program sunucuları tarafından gündeme getirildi Programda ayrıca 60 başpiskoposluk ve piskoposluğa başvurularak ülke genelinde geçmiş yıllarda kaç papazı cinsel istismarda bulunduğu sorusu da soruldu.

36 PAPAZ 29 ÇOCUĞA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNMUŞ

Yayınlanan canlı yayının sonlarına doğru Kanada’nın sadece sadece British Columbia Eyaleti Katolik Başpiskoposluğu tarafından da onaylanan soruşturma kapsamında 1950 yılından 2019 yılına kadar 36 papazın cinsel istismar suçu işlediği ve bu olaylardan 29 çocuğun zarar gördüğü belirtildi.

BAŞPİSKOPOSLUK HALKA ÇAĞRIDA BULUNDU

British Columbia Eyaleti Katolik Başpiskoposluğu yaptığı bir çağrı ile papazlar tarafından cinsel istismara uğrayanların hayatta olanlarının kendilerine müracaat ederek kendilerine cinsel istismarda bulunan papazların isimlerini bildirmelerini istedi.

Konu hakkında ayrıca Kanada Katolik Piskoposlar Birliği tarafından yapılan bir yazılı açıklamada da  “Kanada’da yaşanan din adamlarının sebep olduğu cinsel istismar trajedisinin kurbanlarının yaşadıkları Kanada Katolik Piskoposları tarafından saygılı ve ciddi bir şekilde ivedilikle ele alınmaktadır” denildi.

Şili’den Avustralya’ya kadar bir çok ülkede on binlerce çocuk Katolik rahipler tarafından cinsel istismara uğramış, en çok Katolik rahipler tarafından cinsel istismar ise ABD’de yaklaşık 10 bin 667 çocuk cinsel istismara uğradığı tespit edilmiş Vatikan’dan bu işlenen suçlardan dolayı üzüntü ve utanç duyduğunu resmi olarak açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz