Süper Lig’de sezon geçen hafta başladı. Bir çok kişi kahvelerde maç izlemek isterken kahve ve bu tarz yerlerin işletmecileri de maç yayınları için bölge bayiliklerinin kendilerine verdikleri fiyattan şikayetçi. Digitürk tarafından bu yıl işletmelerde istenilen rakamların geçtiğimiz yıla oranla %50 zam istemesi işletmecileri ve kahvehaneleri zor durumda bıraktı.

 Digitürk’de işletmeler için sistemin ilginç bir işleyişi var. Ticari işletmelere maç yayını satılması için bayiler arasında bir ihale açılıyor. İhaleyi kazana bölge bayilerine Digitürk tarafından tavsiye edilen bir satış fiyat listesi ile veriliyor. Kanunen tavsiye edilen fiyatların %60 oranında bir kar ile bayiler işletmelerden bu ücreti talep edebiliyor. Bu yıl yayınların üstüne bir de yıllık enflasyon da gelince Digitürk işletmelere ait paketlerde %20 civarı zam geldi.

Sezon ortasında fiyatların düşmesi sonrası bayiler fiyat düşürmeye başladıklarında üye olan bir işletme sezon başında üye olan işletmeden çok daha az bir rakam ödeyerek spor paketini satın alıyor.

MAÇ YAYINLARI ÇOK PAHALLI

Bir cafe işletmecisi yaptığı açıklamada “ Son iki yıldır anormal fiyat artışları yaşadık. Daha önceki yıllarda makul rakamlarla karşımıza gelen Digitürk fiyat politikasını değiştirince hem bizler hem müşterilerimiz mağdur oldu. Ayrıca bundan dolayı Digitürk’ün illegal kullanımı hızla artınca Digitürk’te büyük zararlar görüyor. 2 yıl önce spor paketi için 12.500 liradan 22.000 liraya çıkardılar. Bizde buna tepki olarak maç yayını almayınca tekrar eski fiyata indirdiler. Bu yıl da Avrupa maçları dahil 19 .000 liradan spor paketini satın aldık” dedi.

DİGİTÜRK İLE TOPLANTI YAPACAĞIZ

Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği başkanı Ramazan Bingöl ise son zamlardan sonra Digitürk ile bir toplantı yapacaklarını ve yeni fiyatların düşürülmesini talep edeceklerini söyledi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz